Julian Czerwiakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julian Czerwiakowski
Jerzy Tarnowski
Ilustracja
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1911
Żuromin
Data i miejsce śmierci 5 stycznia 1953
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
Przebieg służby
Lata służby 1942 - 1953
Siły zbrojne Narodowe Siły Zbrojne
Groby ppor. Juliana Czerwiakowskiego ps. „Jurek” i Bolesława Częścika ps. „Orlik” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Julian Czerwiakowski ps. Jerzy Tarnowski (ur. 12 lutego 1911 w Żurominie, zm. 5 stycznia 1953 w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów) – polski żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, podporucznik, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, działacz organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Od 1942 roku związany był z NSZ, gdzie pełnił funkcję kierownika wywiadu Narodowych Sił Zbrojnych na obwód Warszawa-Śródmieście. Był organizatorem komórki obserwacyjno-wywiadowczej. Jako działacz Ekspozytury Urzędu Śledczego m.st. Warszawy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa był kierownikiem placówki Śródmieście. W okresie od kwietnia do października 1945 roku był działaczem podziemia antykomunistycznego w ramach struktur organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

21 grudnia 1948 roku został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy UB. 22 kwietnia 1952 roku został skazany na karę śmierci wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego. Wyrok wykonano 5 stycznia 1953 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.

Szczątki Juliana Czerwiakowskiego odnaleziono 24 maja 2014 roku w Kwaterze na Łączce warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Informację o identyfikacji szczątków Juliana Czerwiakowskiego podano do wiadomości we wrześniu 2014 roku.

29.02.2016 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.[potrzebny przypis]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]