Julian Knowle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Julian Knowle
Julian Knowle
Państwo  Austria
Miejsce zamieszkania Lauterach
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1974
Lauterach
Wzrost 188 cm
Masa ciała 72 kg
Gra leworęczny, oburęczny bekhend
Status profesjonalny 1992
Zakończenie kariery aktywny
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 0
Najwyżej w rankingu 86 (15 lipca 2002)
Australian Open 2R (2003)
Roland Garros 1R (2002)
Wimbledon 3R (2002)
US Open 1R (2002)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 19
Najwyżej w rankingu 6 (7 stycznia 2008)
Australian Open 3R (2006, 2007)
Roland Garros SF (2010)
Wimbledon F (2004)
US Open W (2007)

Julian Knowle (ur. 29 kwietnia 1974 w Lauterach) – austriacki tenisista, zwycięzca US Open 2007 w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa, olimpijczyk z Pekinu (2008).

Kariera tenisowa[edytuj | edytuj kod]

Karierę zawodową Knowle rozpoczął w roku 1992, skupiając się głównie na grze podwójnej. Do jego najlepszych wyników singlowych należy zwycięstwo w roku 1999 w turnieju ATP Challenger Tour w Kioto. Dwa lata później wygrał imprezy ATP Challenger Tour w Grazu i Caracas, a w sezonie 2002 zwyciężył w Andrézieux-Bouthéon.

W grze podwójnej Austriak jest mistrzem wielkoszlemowego US Open z 2007 roku. Wspólnie z Simonem Aspelinem pokonał w finale Lukáša Dlouhego i Pavla Víznera 7:5, 6:4, a wcześniej wyeliminował m.in. Mike’a i Boba Bryanów oraz parę Jonatan ErlichAndy Ram. Ponadto Knowle jest również finalistą Wimbledonu 2004, w roku 2004 w parze z Nenenadem Zimonjiciem. Mecz o tytuł przegrał z Jonasem Björkmanem i Toddem Woodbridgem 1:6, 4:6, 6:4, 4:6. W sezonie 2007 doszedł do finału Tennis Masters Cup, lecz wraz z Simonem Aspelinem przegrał pojedynek finałowy z Markiem Knowlesem i Danielem Nestorem 2:6, 3:6. Łącznie Knowle wygrał 19 turniejów rangi ATP World Tour oraz 25 razy był finalistą tych rozgrywek.

Austriak w sezonie 2010 został finalistą gry mieszanej French Open, partnerując Jarosławie Szwiedowej.

Od roku 2000 jest regularnym reprezentantem kraju w Pucharze Davisa. Do końca roku 2012 rozegrał w barwach narodowych 22 meczów (10 wygrał oraz 12 przegrał).

W 2008 roku zagrał na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w konkurencji gry podwójnej, z której odpadł w 2 rundzie startując z Jürgenem Melzerem.

W rankingu gry pojedynczej Knowle najwyżej był na 86. miejscu (15 lipca 2002), a w klasyfikacji gry podwójnej na 6. pozycji (7 stycznia 2008).

Finały w turniejach ATP World Tour[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500
ATP International Series /
ATP World Tour 250

Gra mieszana (0–1)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partnerka Przeciwnicy Wynik finału
Finalista 1. 6 czerwca 2010 French Open, Paryż Ceglana Kazachstan Jarosława Szwiedowa Słowenia Katarina Srebotnik
Serbia Nenad Zimonjić
6:4, 6:7(5), 9–11

Gra podwójna (19–25)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partner Przeciwnicy Wynik finału
Zwycięzca 1. 17 lutego 2002 Kopenhaga Twarda (hala) Niemcy Michael Kohlmann Czechy Jiří Novák
Czechy Radek Štěpánek
7:6(8), 7:5
Finalista 1. 5 maja 2002 Majorka Ceglana Niemcy Michael Kohlmann Indie Mahesh Bhupathi
Indie Leander Paes
2:6, 4:6
Zwycięzca 2. 21 lipca 2002 Umag Ceglana Czechy František Čermák Hiszpania Albert Portas
Hiszpania Fernando Vicente
6:4, 6:4
Zwycięzca 3. 5 stycznia 2003 Ćennaj Twarda Niemcy Michael Kohlmann Czechy František Čermák
Czechy Leoš Friedl
7:6(1), 7:6(3)
Finalista 2. 2 marca 2003 Kopenhaga Twarda (hala) Niemcy Michael Kohlmann Czechy Tomáš Cibulec
Czechy Pavel Vízner
5:7, 7:5, 2:6
Finalista 3. 13 lipca 2003 Newport Trawiasta Austria Jürgen Melzer Australia Jordan Kerr
Australia David Macpherson
3:6, 6:7(4)
Zwycięzca 4. 26 października 2003 Petersburg Twarda (hala) Serbia i Czarnogóra Nenad Zimonjić Niemcy Michael Kohlmann
Niemcy Rainer Schüttler
7:6(1), 6:3
Finalista 4. 2 maja 2004 Monachium Ceglana Serbia i Czarnogóra Nenad Zimonjić Stany Zjednoczone James Blake
Bahamy Mark Merklein
2:6, 4:6
Finalista 5. 4 lipca 2004 Wimbledon, Londyn Trawiasta Serbia i Czarnogóra Nenad Zimonjić Szwecja Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
1:6, 4:6, 6:4, 4:6
Zwycięzca 5. 1 maja 2005 Monachium Ceglana Chorwacja Mario Ančić Niemcy Florian Mayer
Niemcy Alexander Waske
6:3, 1:6, 6:3
Zwycięzca 6. 30 października 2005 Petersburg Dywanowa (hala) Austria Jürgen Melzer Szwecja Jonas Björkman
Białoruś Maks Mirny
4:6, 7:5, 7:5
Finalista 6. 16 kwietnia 2006 Houston Ceglana Austria Jürgen Melzer Niemcy Michael Kohlmann
Niemcy Alexander Waske
7:5, 4:6, 5–10
Zwycięzca 7. 1 maja 2006 Casablanca Ceglana Austria Jürgen Melzer Niemcy Michael Kohlmann
Niemcy Alexander Waske
6:3, 6:4
Finalista 7. 8 października 2006 Metz Twarda (hala) Austria Jürgen Melzer Francja Richard Gasquet
Francja Fabrice Santoro
6:3, 1:6, 9–11
Finalista 8. 15 października 2006 Wiedeń Twarda (hala) Austria Jürgen Melzer Czechy Petr Pála
Czechy Pavel Vízner
4:6, 6:3, 10–12
Finalista 9. 29 października 2006 Petersburg Dywanowa (hala) Austria Jürgen Melzer Szwecja Simon Aspelin
Australia Todd Perry
1:6, 6:7(3)
Finalista 10. 25 lutego 2007 Memphis Twarda (hala) Austria Jürgen Melzer Stany Zjednoczone Eric Butorac
Wielka Brytania Jamie Murray
5:7, 3:6
Zwycięzca 8. 26 maja 2007 Pörtschach Ceglana Szwecja Simon Aspelin Czechy Leoš Friedl
Czechy David Škoch
7:6(6), 5:7, 10–5
Zwycięzca 9. 17 czerwca 2007 Halle Trawiasta Szwecja Simon Aspelin Francja Fabrice Santoro
Serbia Nenad Zimonjić
6:4, 7:6(5)
Zwycięzca 10. 15 lipca 2007 Båstad Ceglana Szwecja Simon Aspelin Argentyna Martín García
Argentyna Sebastián Prieto
6:2, 6:4
Zwycięzca 11. 7 września 2007 US Open, Nowy Jork Twarda Szwecja Simon Aspelin Czechy Lukáš Dlouhý
Czechy Pavel Vízner
7:5, 6:4
Finalista 11. 18 listopada 2007 Szanghaj Twarda (hala) Szwecja Simon Aspelin Bahamy Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
2:6, 3:6
Finalista 12. 25 maja 2008 Pörtschach Ceglana Austria Jürgen Melzer Brazylia Marcelo Melo
Brazylia André Sá
5:7, 7:6(3), 11–13
Finalista 13. 22 lutego 2009 Marsylia Twarda (hala) Izrael Andy Ram Francja Arnaud Clément
Francja Michaël Llodra
3:6, 6:3, 8–10
Zwycięzca 12. 29 sierpnia 2009 New Haven Twarda Austria Jürgen Melzer Brazylia Bruno Soares
Zimbabwe Kevin Ullyett
6:4, 7:6(3)
Zwycięzca 13. 11 października 2009 Tokio Twarda Austria Jürgen Melzer Wielka Brytania Ross Hutchins
Australia Jordan Kerr
6:2, 5:7, 10–8
Finalista 14. 1 listopada 2009 Wiedeń Twarda (hala) Austria Jürgen Melzer Polska Łukasz Kubot
Austria Oliver Marach
6:2, 4:6, 9–11
Finalista 15. 21 lutego 2010 Marsylia Twarda (hala) Szwecja Robert Lindstedt Francja Julien Benneteau
Francja Michaël Llodra
4:6, 3:6
Finalista 16. 25 września 2011 Bukareszt Ceglana Hiszpania David Marrero Włochy Daniele Bracciali
Włochy Potito Starace
6:3, 4:6, 8–10
Finalista 17. 6 maja 2012 Estoril Ceglana Hiszpania David Marrero Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Holandia Jean-Julien Rojer
5:7, 5:7
Zwycięzca 14. 28 lipca 2012 Kitzbühel Ceglana Czechy František Čermák Niemcy Dustin Brown
Australia Paul Hanley
7:6(4), 3:6, 12–10
Finalista 18. 21 października 2012 Wiedeń Twarda (hala) Słowacja Filip Polášek Niemcy Andre Begemann
Niemcy Martin Emmrich
4:6, 6:3, 4–10
Finalista 19. 6 stycznia 2013 Ad-Dauha Twarda Słowacja Filip Polášek Niemcy Christopher Kas
Niemcy Philipp Kohlschreiber
5:7, 4:6
Zwycięzca 15. 10 lutego 2013 Zagrzeb Twarda (hala) Słowacja Filip Polášek Chorwacja Ivan Dodig
Chorwacja Mate Pavić
6:3, 6:3
Zwycięzca 16. 14 kwietnia 2013 Casablanca Ceglana Słowacja Filip Polášek Niemcy Dustin Brown
Niemcy Christopher Kas
6:3, 6:2
Finalista 20. 20 października 2013 Wiedeń Twarda (hala) Kanada Daniel Nestor Rumunia Florin Mergea
Czechy Lukáš Rosol
5:7, 4:6
Finalista 21. 27 października 2013 Bazylea Twarda (hala) Austria Oliver Marach Filipiny Treat Huey
Wielka Brytania Dominic Inglot
3:6, 6:3, 4–10
Zwycięzca 12. 11 stycznia 2014 Auckland Twarda Brazylia Marcelo Melo Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
4:6, 6:3, 10–5
Zwycięzca 15. 15 czerwca 2014 Halle Trawiasta Niemcy Andre Begemann Szwajcaria Marco Chiudinelli
Szwajcaria Roger Federer
1:6, 7:5, 12–10
Finalista 22. 19 października 2014 Wiedeń Twarda (hala) Niemcy Andre Begemann Austria Jürgen Melzer
Niemcy Philipp Petzschner
6:7(6), 6:4, 7–10
Finalista 23. 9 stycznia 2015 Ad-Dauha Twarda Austria Philipp Oswald Argentyna Juan Mónaco
Hiszpania Rafael Nadal
3:6, 4:6
Finalista 24. 27 września 2015 Petersburg Twarda (hala) Austria Alexander Peya Filipiny Treat Huey
Finlandia Henri Kontinen
5:7, 3:6
Finalista 25. 23 października 2016 Moskwa Twarda (hala) Austria Jürgen Melzer Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
5:7, 6:4, 5–10
Zwycięzca 19. 23 lipca 2017 Båstad Ceglana Niemcy Philipp Petzschner Holandia Sander Arends
Holandia Matwé Middelkoop
6:2, 3:6, 10–7

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]