Julija Czekalowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Julija Czekalowa
Ilustracja
Julija Czekalowa (2010)
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1984
Wołogda, ZSRR
Debiut w PŚ 21.01.2006, Oberstdorf (19. miejsce - 2×7,5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 21.01.2006, Oberstdorf (19. miejsce - 2×7,5 km)
Pierwsze podium w PŚ 1.12.2012, Kuusamo (3. miejsce - 5 km F)[a]
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 25.01.2015, Rybińsk (2×7,5 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
Brąz Val di Fiemme 2013 10 km s.dowolny
Brąz Val di Fiemme 2013 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
Złoto Tarvisio 2007 15 km bieg łączony
Brąz Kranj 2006 10 km s.klasyczny
Brąz Kranj 2006 15 km bieg łączony

Julija Władimirowna Czekalowa (ros. Юлия Владимировна Чекалёва, ur. 6 lutego 1984 w Wołogdzie) – rosyjska biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Julija Czekalowa pojawiła się 1 kwietnia 2004 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Murmańsku, gdzie zajęła 9. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2006 roku wystąpiła na Mistrzostwach Świata Młodzieżowców w Kranju, gdzie zdobyła brązowe medale w biegu łączonym oraz biegu na 10 km techniką klasyczną. Rok później, podczas Mistrzostw Świata Młodzieżowców w Tarvisio wywalczyła złoty medal w biegu łączonym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 21 stycznia 2006 roku w Oberstdorfie, zajmując 19. miejsce w biegu łączonym na 15 km. Tym samym w swoim debiucie od razu zdobyła pucharowe punkty. W klasyfikacji generalnej sezonu 2005/2006 zajęła ostatecznie 94. miejsce. W 2007 roku wystartowała na Mistrzostwach Świata w Sapporo, gdzie swoim najlepszym występie, biegu na 10 km techniką dowolną była szesnasta. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2010/2011, który ukończyła na 16. pozycji. W 2011 roku brała udział w Mistrzostwach Świata w Oslo. Wspólnie z koleżankami z reprezentacji zajęła tam szóste miejsce w sztafecie. Była także między innymi dwunasta w biegu łączonym oraz na dystansie 10 km klasykiem.

W sezonie 2011/2012 nie startowała z powodu ciąży[potrzebny przypis].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
15. 8 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 38:33,6 DPO[b] Norwegia Marit Bjørgen
11. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 DPO[b] Polska Justyna Kowalczyk
6. 15 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana bieg sztafetowy 4×5 km[c] 53:02,7 DPO[b]  Szwecja
32. 22 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 DPO[b] Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 27 lutego 2007 Japonia Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58,4 +1:30,4 Czechy Kateřina Neumannová
22. 3 marca 2007 Japonia Sapporo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:29:47,1 +8:40,5 Finlandia Virpi Kuitunen
12. 26 lutego 2011 Norwegia Oslo 15 km bieg łączony 38:08,6 +1:56,9 Norwegia Marit Bjørgen
12. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 +1:12,5 Norwegia Marit Bjørgen
6. 3 marca 2011 Norwegia Oslo bieg sztafetowy 4×5 km[d] 53:30,0 +2:15,4  Norwegia
26. 5 marca 2011 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:23:45,1 +8:02,7 Norwegia Therese Johaug
7. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 39:04,4 +46,9 Norwegia Marit Bjørgen
3.FIS bronze medal.png 26 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 25:23,4 +32,7 Norwegia Therese Johaug
3.FIS bronze medal.png 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[e] 1:00:36,5 +45,8  Norwegia
13. 2 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:27:19,9 +4:06,6 Norwegia Marit Bjørgen
16. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 +2:24,9 Norwegia Therese Johaug
28. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 +2:18,7 Szwecja Charlotte Kalla
7. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[f] 49:04,7 +2:39,7  Norwegia
7. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 15 km bieg łączony 37:57,5 +1:05,7 Norwegia Marit Bjørgen
18. 28 lutego 2017 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 25:24,9 +2:03,5 Norwegia Marit Bjørgen
5. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[g] 52:21,5 +2:28,6  Norwegia
10. 4 marca 2017 Finlandia Lahti 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:08:36,8 +1:20,9 Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
3.FIS bronze medal.png 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 28:07,0 +29,9 Polska Justyna Kowalczyk
3.FIS bronze medal.png 4 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km bieg łączony 44:14,7 +39,8 Polska Justyna Kowalczyk
5. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 10 km stylem dowolnym 24:28,1 +30,0 Szwajcaria Silvana Bucher
1.FIS gold medal.png 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km bieg łączony 41:53,8

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2005/2006 94.
2006/2007 55.
2007/2008 48.
2008/2009 72.
2009/2010 27.
2010/2011 16.
2012/2013 12.
2013/2014 15.
2014/2015 18.
2016/2017 11.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 2 lutego 2013 Rosja Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 46:17,7 min +19,2 s 2. Norwegia Kristin Størmer Steira
2. 17 marca 2013 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:21:17,7 h +51,9 s 3. Norwegia Therese Johaug
3. 19 stycznia 2014 Polska Szklarska Poręba 10 km stylem klasycznym (start masowy) 34:34,2 min +41,8 s 2. Polska Justyna Kowalczyk
4. 25 stycznia 2015 Rosja Rybińsk 15 km bieg łączony 44:16,0 min 1.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 1 grudnia 2012 Finlandia Kuusamo Ruka Triple 5 km stylem dowolnym 12:02,9 min +24,5 s 2. Norwegia Marit Bjørgen

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Kuusamo 27.11 (10 km F) Vernon 10.12 (2×7,5 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (10 km F) Canmore 17.12 (15 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (10 km F) Otepää 7.01 (10 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (15 km F) Oberstdorf 21.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (10 km C) Mora 4.03 (45 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2×5 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2×7,5 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - 19 - - - - - - - - - - 12
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Cogne 13.12 (10 km C) La Clusaz 16.12 (15 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2×5 km) Oberstdorf 3.01 (10 km C) Asiago 5.01 (SP F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (10 km F) TdS Rybińsk 20.01 (15 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (10 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (10 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (10 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (10 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2×7,5 km) punkty
- 31 - 23 16 34 58 6 21 44 38 22 27 19 35 22 52 - - - - - - - - - 81
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (3,3 km C) Nové Město 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (10 km F) Nové Město 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2×7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2×7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
- - - - 23 11 - 33 29 51 31 29 40 22 28 28 21 - 22 - - - 40 31 - - 29 - - 22 31 74
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) La Clusaz 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (2,8 km F) Oberhof 28.12 (10 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (9 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (9 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2×7,5 km) Otepää 24.01 (10 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (10 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (10 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (10 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (30 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (2,5 km F) Falun 21.03 (2×5 km) Falun 22.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - 13 - - 27 - - - - - - - - - - - - 24
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - - - - 23 - 13 18 35 24 12 7 20 22 12 11 - - 4 - - - - - - - - - - 273
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
20 18 4 6 5 - 10 28 17 5 10 23 20 - - - - - - 6 30 19 - 11 - 36 50 53 21 13 20 442
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
9 27 3 - - - - - - 8 16 30 14 19 17 16 14 - - - 2 - 6 - - - 3 38 17 8 10 559
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
37 4 6 7 5 13 - - - - - - - - - - - - 2 - - - 18 - 11 32 8 7 442
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- 6 42 8 7 11 25 - 13 43 - - - - - - - - 37 4 - 1 - 9 - - - - 376
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- 12 47 7 5 6 5 - 19 39 11 10 8 10 6 16 10 - - - - - - - 9 - 16 40 24 21 23 567
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

FIS Marathon Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 13 grudnia 2009 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolnym 1:46:28,5 h +5:17,2 min 3. Ukraina Wałentyna Szewczenko

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Etap zawodów pucharu świata.
  2. a b c d Zdyskwalifikowana za doping.
  3. Skład drużyny: Julija Iwanowa, Olga Kuziukowa, Natalja Żukowa, Julija Czekalowa
  4. Skład drużyny: Walentyna Nowikowa, Alija Iksanowa, Julija Czekalowa, Olga Michaiłowa
  5. Skład drużyny: Julija Iwanowa, Alija Iksanowa, Marija Guszczina, Julija Czekalowa
  6. Skład drużyny: Anastasija Docenko, Alewtina Tanygina, Natalja Żukowa, Julija Czekalowa
  7. Skład zespołu: Polina Kalsina, Julija Biełorukowa, Julija Czekalowa, Anastasija Siedowa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]