Jurecki Młyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 53.9408000°N 19.9346000°E
- błąd 0 m
WD 53°56'27"N, 19°56'5"E
- błąd 38 m
Odległość 9 m
Jurecki Młyn
osada
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Morąg
Strefa numeracyjna 89
Tablice rejestracyjne NOS
SIMC 0482513
Położenie na mapie gminy Morąg
Mapa lokalizacyjna gminy Morąg
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostródzkiego
Jurecki Młyn
Jurecki Młyn
Ziemia53°56′26,8800″N 19°56′04,5600″E/53,940800 19,934600

Jurecki Młynosada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Morąg.

W roku 1973 jako majątek Jurecki Młyn należał do powiatu morąskiego, gmina i poczta Morąg. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość leży w historycznym regionie Prus Górnych.[1] We wspomnieniach absolwentów szkoły, w piśmiennictwie czasami osada występuje pod nazwą "Jurkowy Młyn".

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Ludowy w Jurkowym Młynie (obecnie Jurecki Młyn) był jedną z dwóch placówek tego typu w dawnym województwie olsztyńskim (drugi to Mazurski Uniwersytet Ludowy w Rudziskach pod Pasymiem). W Jurkowym Młynie uczyła się głównie młodzież z Warmii. Celem edukacyjnym szkoły była repolonizacja młodzieży warmińskiej oraz przygotowanie do pracy. Uniwersytet Ludowy powstał we wrześniu 1946 roku ( organizatorem był Jan Boenigk - działacz warmiński) i działał do 31 sierpnia 1950 r. W ciągu czterech lat swojego zorganizowano 6 turnusów (w czasie każdego turnusu uczyło się tu 40-45 osób).

Jana Boeniga wspierali w pracy nauczyciele z polskich szkół okresu międzywojennego: Alfons Barczewski, Jan Henrych, Konrad Sikora, Elżbieta Jankowska, Franciszek Jankowski. W Uniwersytecie Ludowym prowadzone były zajęcia z języka polskiego, spółdzielczości i rachunkowości. Ważną część edukacyjną pełniły zajęcia świetlicowe, w trakcie których uczniowie odtwarzali inscenizacje przygotowane przez Jana Boenigka na podstawie tekstów ks. Walentego Barczewskiego, Mickiewicza, Tuwima. Młodzież prowadziła 350-hektarowe gospodarstwo rolne, które zapewniało im utrzymanie w czasie nauki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Morąg - z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn 1973

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Biskup Wojna pruska, str. 29: "Ukształtowanie terenowe Prus powodowało, że już w XV wieku dzielono je na tak zwane Prusy Górne (Oberland), sięgające od linii dolnej Wisły do Pasłęki, i Prusy Dolne (Niederland) obejmujące nizinne obszary na Wschód od Pregoły (...).