Jutrzenka Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jutrzenka Kraków
Pełna nazwa Żydowskie Towarzystwo Sportowe Jutrzenka Kraków
Barwy biało-czarne
Data założenia 1910
Debiut w najwyższej lidze 3 kwietnia 1927
Jutrzenka - Wisła Kraków 0:4 (0:2)
Data rozwiązania 1939
Liga nieaktualne
Państwo  Polska
Adres Kraków
Stadion Stadion Jutrzenki Kraków
Prezes nieaktualne
Trener nieaktualne
Stroje
domowe

Jutrzenka Kraków – nieistniejący obecnie żydowski klub piłkarski z Krakowa, założony w roku 1910 i działający w okresie międzywojennym, do roku 1939. Działacze i sportowcy tego klubu byli powiązani politycznie ze środowiskiem Bundu. Głównym rywalem Jutrzenki był żydowski syjonistyczny klub Makkabi Kraków, a mecze tych dwóch drużyn określano "świętą wojną" na długo zanim przeniesiono to określenie na mecze Cracovii z Wisłą Kraków.

Jutrzenka grała jeden sezon w I lidze – w roku 1927, kiedy to zajęła ostatnie, 14. miejsce. Łączyło się to automatycznie ze spadkiem do ówczesnej regionalnej klasy A. Innym większym sukcesem Jutrzenki w rozgrywkach piłki nożnej było zajęcie 2. miejsca w klasie A w 1924, za Wisłą a przed Cracovią.

W 1925 wywalczyła Jutrzenka tytuł pierwszego mistrza Polski w piłce wodnej, w finale pokonując Cracovię 8:1. Sukces ten powtórzyła w roku 1926 (znów przed Cracovią) i 1927 (przed AZS Warszawa). W 1928 sekcja waterpolistów Jutrzenki została rozwiązana, a zawodnicy przenieśli się do Makkabi Kraków.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Stadion Jutrzenki Kraków.

Stadion Jutrzenki znajdował się tam, gdzie obecnie jest stadion Wisły Kraków, czyli tuż obok dawnego stadionu Wisły przy al. 3 Maja i w pobliżu lekkoatletycznego stadionu Cracovii.

Znani piłkarze[edytuj | edytuj kod]

Jutrzenka Kraków w rozgrywkach w piłce nożnej[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]