Kąpielisko Różanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kąpielisko Różanka (Bad Norden[1][2][3], Nord Bad[2][3], Strandbad Norden[3]) – powstałe w 1927 roku we Wrocławiu kąpielisko oraz ośrodek wypoczynku i rekreacji[1][2][3]. Powstał na grobli rozdzielającej Kanał Miejski i Starą Odrę, w rejonie osiedli Kleczków i Różanka[1][4]. Składał się z wyznaczonych do kąpieli miejsc, dla osób umiejących pływać oraz uczących się pływania, w nurcie rzeki, tj. w korycie Starej Odry, będącej jednym z ramion bocznych rzeki Odra, opływającej centrum miasta od wschodu i północy, oraz brodzika dla dzieci wybudowanego na przylegającej do koryta terasie rzecznej[1]. Projektantem był Richard Konwiarz[3].

Ośrodek składał się z budynku o konstrukcji wykonanej w technologii żelbetowej i z cegły klinkierowej, położonego wzdłuż skarpy i korony grobli. W budynku mieściły się między innymi przebieralnie i restauracja[1][3]. Na kąpielisko składały się, wyznaczone za pomocą pomostów wybudowanych w korycie Starej Odry, miejsca do kąpieli oraz usytuowany na brzegu (terasie) duży brodzik dla dzieci, wokół którego rozciągała się trawiasta plaża. Oprócz infrastruktury związanej z kąpielą i pływaniem, w ośrodku dostępne były także boiska do różnych gier sportowych[1].

Po 1945 roku zrezygnowano z kąpieliska w rzece, pozostała i użytkowana była jedynie infrastruktura położona na brzegu i terasie, w tym brodzik dla dzieci. Obecny adres ośrodka to ulica Pasterska 2 (ulica przebiegająca na koronie wyżej opisanej grobli)[1][2]. Współcześnie mieści się tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego, umożliwiająca pływanie także w Kanale Miejskim. Powyżej ośrodka, wzdłuż biegu rzeki, znajdują się Mosty Trzebnickie i Jaz Różanka, a poniżej Mosty Osobowickie[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Encyklopedia Wrocławia, Kąpielisko Różanka, s. 363
  2. a b c d e Kąpielisko Różanka (pol.). fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2011-12-22].
  3. a b c d e f g Kąpielisko Różanka (pol.). wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2011-12-22].
  4. Encyklopedia Wrocławia, mapa: STADIONY I BOISKA (obejmuje także baseny kąpielowe, kąpieliska, s. 828

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]