Kąty (Chrzanów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kąty
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Chrzanów
Miasto Chrzanów
Data założenia XVIII w.
W granicach gminy Chrzanów 1930
SIMC 939013
Zarządzający Roman Madejski
Kod pocztowy 32-500
Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°08′34,0000″N 19°20′07,0000″E/50,142778 19,335278
Portal Portal Polska

Kąty – oficjalna część miasta[1] i osiedle w Chrzanowie położone w jego zachodniej części. Posiada status jednostki pomocniczej gminy Chrzanów. W odniesieniu do osiedla używa się także sporadycznie nazwy Kąty Chrzanowskie.

Kąty to największa pod względem obszaru część miasta Chrzanów. Od wschodu sąsiaduje z osiedlami Północ–Tysiąclecie, Śródmieście i Stara Huta, od północy i zachodu z miastem Jaworzno (z dzielnicami Cezarówka i JeleńDąb) oraz Balinem, a od południa z gminą Libiąż.

W przybliżeniu wzdłuż północnej granicy osiedla biegnie autostrada A4. Zabudowa osiedla – głównie jednorodzinna – skupiona jest w północno-wschodniej części jego granic administracyjnych, gdzie występują także wilgotne łąki. Cały pozostały obszar osiedla stanowi kompleks leśny zwany Lasem Kąckim.

Na terenie osiedla znajduje się Parafia Miłosierdzia Bożego, market Biedronka (dawniej Champion, później Carrefour Express), letni basen kąpielowy, plac targowy, dawna stacja kolejowa, niewielkie przedsiębiorstwa przemysłowe. W centralnej części Lasu Kąckiego znajduje się osada Groble, w skład której wchodzą stawy wędkarskie i ośrodek rekolekcyjny. Ze wschodu na zachód przez obszar Kątów biegnie Kanał Matylda, który łączył dawną kopalnię galmanu z Przemszą. Najbardziej wysuniętym na zachód punktem Kątów i zarazem całej gminy Chrzanów są okolice leśniczówki Nadleśnictwa Chrzanów znajdującej się już w jaworznickim Dębie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kąty, jako jedna z podchrzanowskich wsi, zostały przyłączone do parafii św. Mikołaja w Chrzanowie w XVIII w., a w 1925 r. włączono je w granice miasta[2].

Obszar osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle obejmuje następujące ulice: Balińska (numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. ks. Skorupki do końca ulicy), Bracka, Brzozowa, Chełmońskiego, Fałata, Gierymskiego, Górnicza, Grottgera, ks. Skorupki (numery nieparzyste), Leśna, Ligęzów, Owocowa, Podkowińskiego, Polna, Pszczelna, Rodakowskiego, Spacerowa, Studzienna, Śląska (numery parzyste od ronda oraz numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. Partyzantów do końca ulicy), Wyczółkowskiego[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Dz.U. 1925 nr 26 poz. 178
  3. Uchwała Nr LIII/502/06 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 4 lipca 2006r. w sprawie zmiany załączników nr 1 i 2 do statutów osiedli w Gminie Chrzanów. BIP Urząd Miejski w Chrzanowie. [dostęp 2018-08-15].