Wersja ortograficzna: Kłobucznik

Kłobucznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu w Bielawie. Zobacz też: Łysa Góra.
Kłobucznik
Łysa Góra
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Położenie Bielawa
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Wysokość 364 m n.p.m.
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa konturowa powiatu dzierżoniowskiego, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kłobucznik”
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kłobucznik”
Ziemia50°41′15,8″N 16°38′48,3″E/50,687722 16,646750

Kłobucznik[1], także Łysa Góra (loklanie Łysina, Łysaja, Łysajka, dawniej Góra Kapeluszowa) lub Strażnik[2][3] (niem. Hutberg[4]) – wzniesienie o wysokości 364 m n.p.m., znajdujące się w Górach Sowich.

Leży we wschodniej części Bielawy. Na jego szczycie znajduje się betonowy słup. Roztacza się stąd panorama miasta z widokiem na Góry Sowie.

Przez Niemców, przedwojennych mieszkańców Bielawy, wzgórze to było nazwane Górą Kapeluszową (pochodzi od niemieckiej nazwy Hutberg)[5].

Podnóże wzgórza tworzy wyrobisko gnejsów na stoku zachodnim, stanowisko roślin kserotermicznych na zboczu południowo-zachodnim oraz szczyt wzgórza, na którym znajduje się miejsce obserwacji różnych form terenu[potrzebny przypis].

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Kłobucznik jest wzgórzem wyspowym znajdującym się we wschodniej części Bielawy. Wyróżnia się spośród innych wzgórz tym, że nie jest porośnięte lasem, występują na niej zarośla mające charakter czyżni, utworzone głównie ze śliwy tarniny, głogu jednoszyjkowego, dzikiej róży i jeżyny fałdowanej[potrzebny przypis].

Szczyt wzniesienia i stok południowo-zachodni porośnięte są roślinnością kserotermiczną, która zadomowiła się tutaj dzięki dużemu nachyleniu terenu. Rośnie tu dziewięćsił bezłodygowy, roślina objęta ochroną[potrzebny przypis].

Aktywność człowieka[edytuj | edytuj kod]

W Bielawie działa klub paralotniarzy „Bielik”, który organizuje zawody i szkolenia paralotniarskie. Od 2008 roku do 2010 roku rozgrywane były na Kłobuczniku międzynarodowe zawody kolarstwa górskiego w ramach Lang Team Grand Prix MTB[potrzebny przypis].

Na szczyt góry prowadzi ścieżka przyrodniczo-edukacyjna - "Łysa Góra"[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 1954 w sprawie przywrócenia i ustalenia urzędowych nazw obiektów fizjograficznych Dolnego i Górnego Śląska.
  2. Oficjalna strona Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zawierająca weryfikowalne informacje o nowym nazewnictwie oraz uaktualnioną wysokość bezwzględną (system BDO).
  3. Góry Sowie – mapa turystyczna w skali 1:50 000, wyd. drugie, Warszawa–Wrocław: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1999.
  4. Langenbielau (Bielawa), Messtischblatt, 1940 [dostęp 2021-06-07].
  5. Łysajka Bielawa - Geocaching Opencaching Polska, opencaching.pl [dostęp 2021-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]