Kłobuczyno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kłobuczyno
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat kościerski
Gmina Kościerzyna
Sołectwo Kłobuczyno
Wysokość 224 m m n.p.m.
Liczba ludności (30.06.2014) 603[1]
Strefa numeracyjna 58
Kod pocztowy 83-315
Tablice rejestracyjne GKS
SIMC 0164397
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kościerzyna
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Kościerzyna
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Położenie na mapie powiatu kościerskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kościerskiego
Kłobuczyno
Kłobuczyno
Ziemia54°11′08″N 18°06′00″E/54,185556 18,100000

Kłobuczyno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kłobùczëno; niem. Klobschin[2]) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, przy drodze krajowej nr 20 Stargard - Szczecinek - Gdynia, na terenie Pojezierza Kaszubskiego u podnóży Wzgórz Szymbarskich i ich najwyższej kulminacji Wieżycy (328 m n.p.m.). Jest to najdalej na północ wysunięty zakątek gminy Kościerzyna, a zarazem najwyżej położona wieś powiatu kościerskiego (252 m n.p.m.).

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Charakterystyka miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Kłobuczyno jest jednym z 35 sołectw gminy, zajmuje obszar o powierzchni 1395,49 ha, a w jego skład wchodzi jedynie miejscowość Kłobuczyno. Ponad połowę powierzchni sołectwa stanowią użytki rolne, a ponad 1/3 stanowią lasy. Znajduje się tu szkoła podstawowa oraz zakład przerobu betonu i materiałów budowlanych, który wybudowano w 1965 roku na bazie byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Krajobraz sołectwa tworzą pagórkowate połacie z obszarami leśnymi. Kłobuczyno jest wsią rolniczą. Rolnicy gospodarują głównie na gruntach kl. V i VI, zaliczanych do kompleksów żytnich słabych i bardzo słabych. Struktura wiekowa odznacza się przewagą ludności w wieku produkcyjnym. Na terenie wsi znajdują się 64 gospodarstwa rolne o małej powierzchni gospodarstw i znacznych deniwelacjach użytkowanych areałów.[potrzebny przypis]

Historia miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku. Kłobuczyno jest jedną z najstarszych miejscowości w rejonie kościerskim. Zaludnione już było w czasach prehistorycznych, o czym świadczą odnalezione tutaj zabytki archeologiczne, należące do tzw. kultury wschodniopomorskiej. Pierwsza bezpośrednia informacja źródłowa o tej osadzie zawarta jest w dokumencie księcia pomorskiego Sambora I, wystawionym w Słupsku w 1184 roku.[potrzebny przypis]

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Życie kulturalne koncentruje się wokół jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest organizatorem imprez artystycznych, rozrywkowych, turystycznych i promocyjnych (rocznice, akademie, imprezy okolicznościowe).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gmina Kościerzyna - informator turystyczny, ​ISBN 978-83-935985-0-2
  2. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]