Kłokocin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kłokocin – dzielnica Rybnika położona na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. Liczbę mieszkańców szacuje się na 2651 osób. Położony jest bliżej Żor niż centrum Rybnika.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Wcześniej Kłokocin był osobną wsią zanim w procesach urbanizacyjnych został wchłonięty przez miasto Rybnik stając się jego dzielnicą. W 1295 w kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis miejscowość wymieniona jest jako Clocochina we fragmencie Clocochina decima more polonico.[1]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez dzielnicę przebiega Autostrada A-1. Jest to jedna ze słabiej związanych z miastem dzielnic. Leży na pograniczu miasta Żory oraz Boguszowic - innej dzielnicy Rybnika. Komunikacja Kłokocina z resztą miasta należy do jednej ze słabiej rozwiniętych (dwie linie autobusowe - "45" i "42"), przez co większość mieszkańców korzysta z prywatnych środków lokomocji. Dzielnicę tę można uznać za jedną z najlepiej przygotowanych pod budowę domków jednorodzinnych w mieście. Zarówno duża liczba gruntów oraz zanik wiejskiej charakterystyki dzielnicy na poczet "przedmieść dużego miasta" sprawiają, że przed Kłokocinem stoi perspektywa dalszego rozwoju, co może być korzystne dla "pogórniczego" miasta.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy działa klub sportowy Naprzód Kłokocin, który posiada własne boisko piłkarskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]