KHL (2017/2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KHL 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Termin 21 sierpnia 2017 – 22 kwietnia 2018
Liczba drużyn 27
Sezon regularny
Liczba kolejek 56
Puchar Otwarcia SKA Sankt Petersburg
Puchar Kontynentu SKA Sankt Petersburg
Faza play-off
Mistrz Konferencji Zachód CSKA Moskwa
Mistrz Konferencji Wschód Ak Bars Kazań
Puchar Gagarina Ak Bars Kazań

Sezon KHL 2017/2018 – dziesiąty sezon ligi KHL rozgrywany na przełomie 2017 i 2018.

Kluby uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2017, po czterech sezonach uczestnictwa, drużyna chorwackiego klubu KHL Medveščak Zagrzeb została zatwierdzona z powrotem do austriackich rozgrywek EBEL i tym samym wycofała się z KHL[1][2]. W maju 2017 władze KHL zasugerowały możliwość przyjęcia do ligi drugiego zespołu z Kazachstanu[3]. W tym samym czasie władze duńskiej federacji hokeja na lodzie wykluczyły staranie o przyjęcie do KHL drużyny z Danii[4]. W maju 2017 prezydent KHL Dmitrij Czernyszenko przyznał, że w tymże czasie optymalną liczbą uczestników rozgrywek byłoby 24[5]. Decyzją władz KHL z maja 2017 klub Mietałłurg Nowokuźnieck został usunięty z rozgrywek wobec sklasyfikowania w zakresie wszystkich parametrów wśród uczestników ligi oraz jednocześnie ustalono przyporządkowanie drużyn do konferencji i dywizji[6][7]. Tym samym liczba uczestników została zredukowana z 29 do 27 (21 klubów z Rosji oraz 6 z innych państw).

Na początku czerwca 2017 zaprezentowano logo jubileuszowego 10. sezonu KHL[8].

Konferencja Zachód Konferencja Wschód
Dywizja Bobrowa Dywizja Tarasowa Dywizja Charłamowa Dywizja Czernyszowa
Łotwa Dinamo Ryga Rosja CSKA Moskwa Rosja Ak Bars Kazań Rosja Admirał Władywostok
Białoruś Dynama Mińsk Rosja Dinamo Moskwa Rosja Awtomobilist Jekaterynburg Rosja Amur Chabarowsk
Finlandia Jokerit Rosja Łokomotiw Jarosław Rosja Jugra Chanty-Mansyjsk Rosja Awangard Omsk
Rosja SKA Sankt Petersburg Rosja Siewierstal Czerepowiec Rosja Łada Togliatti Kazachstan Barys Astana
Słowacja Slovan Bratysława Rosja HK Soczi Rosja Mietałłurg Magnitogorsk Chińska Republika Ludowa Kunlun Red Star
Rosja Spartak Moskwa Rosja Torpedo Niżny Nowogród Rosja Nieftiechimik Niżniekamsk Rosja Saławat Jułajew Ufa
Rosja Witiaź Podolsk Rosja Traktor Czelabińsk Rosja Sibir Nowosybirsk

Sezon regularny[edytuj | edytuj kod]

Mecz na otwartym terenie Jokerit - SKA 2 grudnia 2017

Puchar Otwarcia[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym meczu sezonu o Puchar Otwarcia 21 sierpnia 2017 spotkały się drużyny SKA Sankt Petersburg i CSKA Moskwa, a w meczu zwyciężyli pierwsi 4:2[9][10].

Mecz Gwiazd[edytuj | edytuj kod]

Jubileuszowy 10. Mecz Gwiazd KHL zaplanowano na dni 10-14 stycznia 2018 w kazachskiej Astanie[11]. W półfinałach Dywizja Tarasowa pokonała Dywizję Charłamowa 4:3 (po karnych)[12], a Dywizja Czernyszowa pokonała Dywizję Bobrowa 6:5 (po karnych)[13], natomiast w meczu o trzecie miejsce Dywizja Charłamowa zwyciężyła Dywizję Bobrowa 8:4[14], a w finale Dywizja Tarasowa triumfowała nad Dywizją Czernyszowa 5:4 (zwycięskiego gola zdobył Kiriłł Kaprizow)[15]. Ponadto w ramach tzw. Master Show zwyciężyła ekipa Dywizji Charłamowa[16].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Drużyna SKA ustanowiła rekord ligi wygrywając 20 kolejnych meczów od początku sezonu; przegrała w 21. spotkaniu 11 października u siebie z HK Soczi 2:3 po dogrywce[17][18]. Mecz Jokerit - SKA (3:4) w dniu 2 grudnia 2017 zorganizowano pod nazwą Helsinki Ice Challenge jako pierwsze spotkanie w historii KHL na otwartym terenie – lodowisko usytuowano w parku, gdzie w przeszłości rozpoczynano uprawianie hokeja w fińskiej stolicy[19][20]. 20 stycznia 2018 rozegrano mecz na otwartym terenie w Kompleksie Sportowym w Rydze pod nazwą Riga’s Winter Ice Break pomiędzy miejscowym Dinamem a białoruskim Dynama Mińsk (wynik 2:3)[21][22].

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Statystyki zaktualizowane po zakończeniu rundy zasadniczej[23].

Zawodnicy z pola łącznie

Gole Asysty Punkty
Kanada Nigel Dawes (Barys) 35 Rosja Nikita Gusiew (SKA) 40 Rosja Ilja Kowalczuk (SKA) 63
Rosja Ilja Kowalczuk (SKA) 31 Szwecja Linus Omark (Saławat) 39 Rosja Nikita Gusiew (SKA) 62
Rosja Władimir Tkaczow (Ak Bars) 22 Kanada Linden Vey (Barys) 35 Kanada Nigel Dawes (Barys) 55
Rosja Nikita Gusiew (SKA) 22 Stany Zjednoczone Dan Sexton (Nieftiechimik) 35 Szwecja Linus Omark (Saławat) 55
Szwecja Alexander Bergström (Sibir) 21 Rosja Ilja Kowalczuk (SKA) 32 Kanada Linden Vey (Barys) 52

Obrońcy

Gole Asysty Punkty
Szwecja Patrik Hersley (SKA) 14 Kanada Marc-André Gragnani (Mińsk) 29 Dania Philip Larsen (Saławat) 38
Rosja Ilja Nikulin (Din. Moskwa) 12 Rosja Andriej Markow (Ak Bars) 28 Szwecja Patrik Hersley (SKA) 35
Rosja Jewgienij Miedwiediew (Omsk) 11 Dania Philip Larsen (Saławat) 27 Szwecja Staffan Kronwall (Łokomotiw) 35
Dania Philip Larsen (Saławat) 11 Szwecja Staffan Kronwall (Łokomotiw) 25 Kanada Marc-André Gragnani (Mińsk) 35
Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) 11 Kanada Kevin Dallman (Barys) 24 Rosja Andriej Markow (Ak Bars) 33

Bramkarze

Skuteczność interwencji (w %) Średnia goli straconych (na mecz) Mecze bez straty gola
Czechy Pavel Francouz (Traktor) 94,6 Szwecja Lars Johansson (CSKA) 1,31 Stany Zjednoczone Ryan Zapolski (Jokerit) 9
Rosja Aleksiej Krasikow (Sibir) 93,9 Finlandia Mikko Koskinen (SKA) 1,57 Rosja Ilja Sorokin (CSKA) 8
Rosja Ivan Nalimow (Saławat/Admirał) 93,8 Rosja Ilja Sorokin (CSKA) 1,59 Rosja Igor Szestiorkin (SKA) 7
Szwecja Lars Johansson (CSKA) 93,8 Rosja Igor Szestiorkin (SKA) 1,70 Rosja Stanisław Galimow (Torpedo) 7
Finlandia Mikko Koskinen (SKA) 93,7 Stany Zjednoczone Ryan Zapolski (Jokerit) 1,76 Rosja Ilja Jeżow (Nieftiechimik) 7
Pozostałe
Klasyfikacja +/- Zwycięskie gole Minuty kar
Rosja Maksim Szałunow (CSKA) +28 Kanada Nigel Dawes (Barys) 9 Rosja Nikita Triamkin (Awtomobilist) 109
Rosja Siergiej Szumakow (CSKA) +28 Rosja Walerij Niczuszkin (CSKA) 7 Rosja Maksim Czudinow (SKA/Omsk) 106
Rosja Michaił Pasznin (CSKA) +27 Rosja Ilja Kowalczuk (SKA) 6 Rosja Aleksandr Switow (Ak Bars) 98
Rosja Siergiej Kalinin (SKA) +26 Szwecja Alexander Bergström (Sibir) 6 Rosja Samwieł Mnacian (Sibir) 93
Rosja Nikita Gusiew (SKA) +26 Rosja Siergiej Szumakow (CSKA) 6 Finlandia Oskar Osala (Magnitogorsk) 90
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród obrońców: Stany Zjednoczone Jonathon Blum (Admirał/Soczi) – 27,18 min.
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród napastników: Kanada Linden Vey (Barys) – 21,52 min.
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby zablokowanych strzałów: Rosja Jewgienij Biriukow (Magnitogorsk) – 100
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji wykonanych uderzeń ciałem: Rosja Maksim Rybin (Siewierstal) – 241

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Piąty mecz półfinałowy w Konferencji Zachód pomiędzy CSKA Moskwa a Jokeritem (1:2) zakończył się w piątej dogrywce (praktycznie w ósmej tercji meczu) po golu, który strzelił Mika Niemi w czasie gry 142 min. 09 sek.[24].

Schemat play-off[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Konferencji Półfinały Konferencji Finały Konferencji Finał o Puchar Gagarina
                                     
1  SKA Sankt Petersburg 4     1  SKA Sankt Petersburg 4  
8  Siewierstal Czerepowiec 0     4  Łokomotiw Jarosław 1  


2  CSKA Moskwa 4 Konferencja Zachód
7  Spartak Moskwa 0  
    1  SKA Sankt Petersburg 2  
  2  CSKA Moskwa 4  
3  Jokerit 4  
6  HK Soczi 1  
4  Łokomotiw Jarosław 4   2  CSKA Moskwa 4
5  Torpedo Niżny Nowogród 0     3  Jokerit 2  


  Z  CSKA Moskwa 1
  W  Ak Bars Kazań 4
1  Ak Bars Kazań 4     1  Ak Bars Kazań 4
8  Amur Chabarowsk 1     5  Mietałłurg Magnitogorsk 1  
2  Saławat Jułajew Ufa 4
7  Awangard Omsk 3  
  1  Ak Bars Kazań 4
  3  Traktor Czelabińsk 0  
3  Traktor Czelabińsk 4  
6  Nieftiechimik Niżniekamsk 1   Konferencja Wschód
4  Awtomobilist Jekaterynburg 2   2  Saławat Jułajew Ufa 3
5  Mietałłurg Magnitogorsk 4     3  Traktor Czelabińsk 4  

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Statystyki zaktualizowane po zakończeniu fazy play-off[25].

Zawodnicy z pola łącznie

Gole Asysty Punkty
Rosja Stanisław Galijew (Ak Bars) 10 Portugalia Justin Azevedo (Ak Bars) 15 Portugalia Justin Azevedo (Ak Bars) 24
Portugalia Justin Azevedo (Ak Bars) 9 Szwecja Linus Omark (Saławat) 13 Szwecja Linus Omark (Saławat) 17
Rosja Michaił Grigorienko (CSKA) 9 Rosja Aleksandr Popow (CSKA) 11 Szwecja Richard Gynge (Traktor) 16
Szwecja Richard Gynge (Traktor) 8 Stany Zjednoczone Matthew Gilroy (Jokerit) 10 Rosja Stanisław Galijew (Ak Bars) 15
Szwecja Anton Lander (Ak Bars) 8 Czechy Jiří Sekáč (AK Bars) 9 Rosja Michaił Grigorienko (CSKA) 13

Obrońcy

Gole Asysty Punkty
Rosja Wasilij Tokranow (Ak Bars) 3 Stany Zjednoczone Matthew Gilroy (Jokerit) 10 Stany Zjednoczone Matthew Gilroy (Jokerit) 11
Rosja Wiaczesław Wojnow (SKA) 3 Finlandia Sami Lepistö (Jokerit) 7 Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) 10
Rosja Grigorij Panin (Saławat) 3 Kanada Chris Lee (Magnitogorsk) 7 Rosja Wasilij Tokranow (Ak Bars) 9
Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) 3 Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) 7 Kanada Chris Lee (Magnitogorsk) 9
Rosja Iwan Wiszniewski (Traktor) 3 Rosja Wasilij Tokranow (Ak Bars) 6 Rosja Iwan Wiszniewski (Traktor) 7

Bramkarze

Skuteczność interwencji (w %) Średnia goli straconych (na mecz) Mecze bez straty gola
Finlandia Karri Rämö (Jokerit) 95,4 Finlandia Karri Rämö (Jokerit) 1,31 Rosja Ilja Sorokin (CSKA) 5
Czechy Pavel Francouz (Traktor) 94,9 Rosja Ilja Sorokin (CSKA) 1,52 Finlandia Mikko Koskinen (SKA) 4
Rosja Emil Garipow (Ak Bars) 94,4 Rosja Emil Garipow (Ak Bars) 1,55 Rosja Emil Garipow (Ak Bars) 2
Rosja Aleksandr Truszkow (Spartak) 94,2 Finlandia Mikko Koskinen (SKA) 1,62 Kanada Ben Scrivens (Saławat) 1
Rosja Stanisław Galimow (Torpedo) 93,8 Rosja Aleksandr Truszkow (Spartak) 1,71 Rosja Andriej Makarow (Nieftiechimik) 0
Pozostałe
Klasyfikacja +/- Zwycięskie gole Minuty kar
Rosja Stanisław Galijew (Ak Bars) +10 Portugalia Justin Azevedo (Ak Bars) 5 Rosja Aleksiej Pietrow (Traktor) 50
Rosja Władimir Tkaczow (Ak Bars) +10 Rosja Nikita Gusiew (SKA) 3 Kanada Alexandre Picard (Amur) 48
Rosja Wasilij Tokranow (Ak Bars) +9 Rosja Witalij Krawcow (Traktor) 3 Rosja Iwan Tielegin (CSKA) 40
Rosja Aleksandr Barabanow (SKA) +8 Kanada Rob Klinkhammer (Ak Bars) 3 Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) 38
Stany Zjednoczone Nick Bailen (Traktor) +8 Szwecja Richard Gynge (Traktor) 2 Rosja Siergiej Płotnikow (SKA) 37
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród obrońców: Finlandia Jyrki Jokipakka (Soczi) – 28,40 min.
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród napastników: Kanada Eric O’Dell (Soczi) – 22,12 min.
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby zablokowanych strzałów: Rosja Michaił Pasznin (CSKA) – 32
  • Pierwsze miejsce w klasyfikacji wykonanych uderzeń ciałem: Rosja Grigorij Panin (Saławat) – 44

Skład triumfatorów[edytuj | edytuj kod]

Skład zdobywcy Pucharu Gagarina – drużyny Ak Barsu Kazań – w sezonie 2017/2018[26]:

Szkoleniowiec:

  • Rosja Zinetuła Bilaletdinow – główny trener
  • Rosja Aleksandr Smirnow – asystent trenera
  • Rosja Aleksandr Zawjałow – asystent trenera
  • Rosja Siergiej Abramow – asystent trenera
  • Finlandia Ari Moisanen – asystent trenera

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Nagrody, trofea i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Trofea drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu władze ligi przedstawiły także klasyfikację ocenną klubów KHL[27].

Wyróżnienia indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy miesiąca i etapów[edytuj | edytuj kod]

Od października 2017, t.j. pierwszego pełnego miesiąca gry w sezonie, przyznawano nagrody indywidualne w czterech kategoriach odnośnie pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik oraz pierwszoroczniak) za każdy miesiąc, wzgl. okres w fazie play-off. Zgodnie z zasadami wyróżnienia są przyznawane na podstawie najlepszych osiągnięć w statystykach indywidualnych.

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik Pierwszoroczniak
Październik 2017[28] Stany Zjednoczone Ryan Zapolski
(Jokerit)
Rosja Nikita Triamkin
(Awtomobilist Jekaterynburg)
Kanada Nigel Dawes
(Barys Astana)
Finlandia Eeli Tolvanen
(Jokerit)
Listopad 2017[29] Rosja Wasilij Koszeczkin
(Mietałłurg Magnitogorsk)
Rosja Nikita Triamkin
(Awtomobilist Jekaterynburg)
Kanada Zach Boychuk
(Slovan Bratysława)
Rosja Aleksandr Pietunin
(Dinamo Moskwa)
Grudzień 2017[30] Rosja Ilja Sorokin
(CSKA Moskwa)
Rosja Oleg Piganowicz
(Nieftiechimik Niżniekamsk)
Szwecja Alexander Bergström
(Sibir Nowosybirsk)
Rosja Aleksandr Pietunin
(Dinamo Moskwa)
Styczeń 2018[31] Czechy Pavel Francouz
(Traktor Czelabińsk)
Dania Philip Larsen
(Saławat Jułajew Ufa)
Rosja Aleksandr Chochłaczow
(Spartak Moskwa)
Rosja Rafael Bikmullin
(Nieftiechimik Niżniekamsk)
Luty
Rozegrano jedynie mecze 27 lutego 2018 z uwagi na przerwą spowodowaną turniejem na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018
Ćwierćfinały
konferencji
[32]
Rosja Ilja Sorokin
(SKA Sankt Petersburg)
Rosja Grigorij Panin
(Saławat Jułajew Ufa)
Kanada Justin Azevedo
(Ak Bars Kazań)
Rosja Witalij Krawcow[33]
(Traktor Czelabińsk)
Półfinały
konferencji[34]
Finlandia Mikko Koskinen
(SKA Sankt Petersburg)
Stany Zjednoczone Nick Bailen
(Traktor Czelabińsk)
Szwecja Linus Omark
(Saławat Jułajew Ufa)
Rosja Witalij Krawcow
(Traktor Czelabińsk)
Marzec 2018[35] Rosja Ilja Sorokin
(CSKA Moskwa)
Stany Zjednoczone Nick Bailen
(Traktor Czelabińsk)
Kanada Justin Azevedo
(Ak Bars Kazań)
Rosja Witalij Krawcow
(Traktor Czelabińsk)
Finały
konferencji[36]
Szwecja Lars Johansson
(CSKA Moskwa)
Rosja Wasilij Tokranow
(Ak Bars Kazań)
Rosja Michaił Grigorienko
(CSKA Moskwa)
Rosja Witalij Krawcow
(Traktor Czelabińsk)
Puchar
Gagarina[37]
Rosja Emil Garipow
(Ak Bars Kazań)
Finlandia Atte Ohtamaa
(Ak Bars Kazań)
Szwecja Anton Lander
(Ak Bars Kazań)
nie został wybrany
Kwiecień 2018[38] Szwecja Lars Johansson
(CSKA Moskwa)
Rosja Wasilij Tokranow
(Ak Bars Kazań)
Kanada Justin Azevedo
(Ak Bars Kazań)
Rosja Witalij Krawcow
(Traktor Czelabińsk)

Skład gwiazd miesiąca[edytuj | edytuj kod]

Z okazji jubileuszu 10. sezonu KHL wprowadzono nową, dodatkową formułę comiesięcznych nagród indywidualnych. Według przyjętego formatu w każdym miesiącu wybierano skład miesiąca, składający się na tzw. „piątkę”, t.j, bramkarza, dwóch obrońców i trzech napastników. Wyboru comiesięcznie dokonywali uznaniowo byli wybitni zawodnicy rosyjscy: Aleksandr Fomiczow (wybierający bramkarza), Aleksandr Guśkow (wybierający dwóch obrońców), Aleksandr Bojkow (wybierający trzech napastników).

Miesiąc Pozycja Zawodnicy Klub
Sierpień 2017[39] Bramkarz Rosja Ilja Jeżow Nieftiechimik Niżniekamsk
Obrońcy Rosja Andriej Markow AK Bars Kazań
Kanada Darren Dietz Barys Astana
Napastnicy Finlandia Eeli Tolvanen Jokerit
Rosja Dienis Parszyn Torpedo Niżny Nowogród
Rosja Siergiej Szyrokow SKA Sankt Petersburg
Wrzesień 2017[40] Bramkarz Rosja Igor Szestiorkin SKA Sankt Petersburg
Obrońcy Szwecja Patrik Hersley SKA Sankt Petersburg
Rosja Dienis Barancew Torpedo Niżny Nowogród
Napastnicy Rosja Siergiej Szyrokow SKA Sankt Petersburg
Kanada Nigel Dawes Barys Astana
Kanada Justin Azevedo AK Bars Kazań
Październik 2017[41] Bramkarz Stany Zjednoczone Ryan Zapolski Jokerit
Obrońcy Rosja Wiaczesław Wojnow SKA Sankt Petersburg
Rosja Wasilij Tokranow Ak Bars Kazań
Napastnicy Rosja Władimir Tkaczow Ak Bars Kazań
Kanada Linden Vey Barys Astana
Rosja Kiriłł Kaprizow CSKA Moskwa
Listopad 2017[42] Bramkarz Rosja Emil Garipow Ak Bars Kazań
Obrońcy Rosja Nikita Triamkin Awtomobilist Jekaterynburg
Rosja Ilja Nikulin Dinamo Moskwa
Napastnicy Rosja Emil Galimow Nieftiechimik Niżniekamsk
Rosja Wadim Szypaczow SKA Sankt Petersburg
Czechy Lukáš Radil Spartak Moskwa

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Podczas uroczystości zorganizowanej w dniu 23 maja 2018 w Barwicha Luxury Village wręczono nagrody za sezon[43][44][45]:

  • Złoty KijNajbardziej Wartościowy Gracz (MVP) sezonu regularnego: Nikita Gusiew (SKA Sankt Petersburg).
  • Nagroda dla najskuteczniejszego strzelca sezonu: Nigel Dawes (Barys Astana) – 35 goli w sezonie zasadniczym.
  • Nagroda dla najlepiej punktującego zawodnika (punktacja kanadyjska): Ilja Kowalczuk (SKA Sankt Petersburg) – w sezonie regularnym uzyskał 63 punkty za 31 goli i 32 asysty.
  • Nagroda dla najlepiej punktującego obrońcy (punktacja kanadyjska): Philip Larsen (Saławat Jułajew Ufa) – w sezonie regularnym uzyskał 38 punktów za 11 goli i 27 asyst.
  • Nagroda dla zawodnika legitymującego się najlepszym współczynnikiem w klasyfikacji „+,-” w sezonie regularnym: Maksim Szałunow (CSKA Moskwa) – uzyskał wynik +28 w 46 meczach.
  • Najlepsza Trójka (dla najskuteczniejszego tercetu napastników w sezonie regularnym): Joonas Kemppainen, Linus Omark, Teemu Hartikainen (Saławat Jułajew Ufa) – wspólnie zgromadzili 42 gole.
  • Najbardziej Wartościowy Gracz (MVP) w Fazie Play-Off: Justin Azevedo (Ak Bars Kazań).
  • Najlepszy Bramkarz Sezonu (w wyniku głosowania trenerów): Pavel Francouz (Traktor Czelabińsk).
  • Nagroda dla najlepszego pierwszoroczniaka sezonu KHL im. Aleksieja Czeriepanowa: Witalij Krawcow (Traktor Czelabińsk).
  • Złoty Kask (przyznawany sześciu zawodnikom wybranym do składu gwiazd sezonu):
  • Dżentelmen na Lodzie (dla jednego obrońcy i jednego napastnika – honorująca graczy, którzy łączą sportową doskonałość z nieskazitelnym zachowaniem): obrońca Jegor Martynow (Awangard Omsk) oraz napastnik Nikita Gusiew (SKA Sankt Petersburg).
  • Nagroda za Wierność Hokejowi (dla największego weterana i ambasadora gry w hokeja): Pawieł Daciuk (SKA Sankt Petersburg).
  • Nagroda „Sekundy” (dla strzelca najszybszego i najpóźniejszego gola w meczu):
    • Aleksandr Jelesin (Łokomotiw Jarosław) – strzelił bramkę w 5. sekundzie meczu.
    • Mika Niemi (Jokeirt Helsinki) – w fazie play-off podczas trzeciej dogrywki meczu uzyskał gola w 142. minucie 9. sekundzie spotkania.
  • Żelazny Człowiek (dla zawodnika, który rozegrał najwięcej spotkań mistrzowskich w ostatnich trzech sezonach): Jewgienij Timkin (Mietałłurg Magnitogorsk) – 224 rozegranych meczów.
  • Nagroda dla Najlepszego Trenera Sezonu: Zinetuła Bilaletdinow (Ak Bars Kazań).
  • Nagroda Andrieja Starowojtowa (Złoty Gwizdek) (dla najlepszego sędziego głównego sezonu): Konstantin Olenin.
  • Nagroda Michaiła Galinowskiego (Złoty Gwizdek) (dla najlepszego sędziego głównego sezonu): Aleksandr Sadownikow.
  • Nagroda Walentina Sycza (przyznawana prezesowi, który w sezonie kierował najlepiej klubem): Nail Maganow (prezydent klubu Ak Bars Kazań).
  • Nagroda Władimira Piskunowa (przyznawana najlepszemu klubowemu administratorowi): Rustiem Kaszapow (starszy administrator klubu Ak Bars Kazań).
  • Nagroda Andrieja Zimina (przyznawana najlepszemu lekarzowi): sztab medyczny klubu Ak Bars Kazań, który reprezentował Ilmir Chabibrachmanow
  • Nagroda Bezcennej Ligi: Swietłana Kolago (bezcenny kibic), Konstantin Barulin (bezcenny zawodnik) – oboje z klubu HK Soczi
  • Nagroda dla najlepszej zawodniczki Żeńskiej Hokejowej Ligi: Olga Sosina (Agidiel Ufa)
  • Nagroda Syrius (nagroda specjalna dla zawodnika, który zdobył cztery trofea mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, Puchar Stanleya i Puchar Gagarina): Pawieł Daciuk (SKA Sankt Petersburg).
  • Nagroda dla najlepszego dziennikarza sezonu: Igor Jeronko (Sport-Ekspress).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EBEL Presidency: Medvescak approved to join EBEL as full scale member (ang.). medvescak.com, 2017-03-03. [dostęp 2017-03-17].
  2. Medveščak wraca do EBEL. hokej.net, 2017-03-17. [dostęp 2017-03-17].
  3. Новости КХЛ: Президент КХЛ подтвердил возможность появления второго клуба из Казахстана в Лиге, belarushockey.com [dostęp 2017-11-18].
  4. Новости КХЛ: Клубы из Дании не будут вступать в КХЛ, belarushockey.com [dostęp 2017-11-18].
  5. Dmitry Chernyshenko: „Optimal size of the KHL is 24 clubs” : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18].
  6. Совет директоров утвердил состав участников Чемпионата КХЛ 2017/201824 (ros.). khl.ru, 2017-05-24. [dostęp 2017-05-25].
  7. KHL będzie mniejsza. Kluby mają miliard długów!. hokej.net, 2017-05-24. [dostęp 2017-05-25].
  8. 2017-18 season logo unveiled : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-11-18].
  9. Game summary: SKA - CSKA : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  10. Opening night delight for SKA : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  11. Новости КХЛ: Юбилейный Матч Звезд КХЛ состоится в Казахстане, belarushockey.com [dostęp 2017-11-18].
  12. Game summary: Kharlamov Div. - Tarasov Div. : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-15].
  13. Game summary: Chernyshev Div. - Bobrov Div. : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-15].
  14. Game summary: Kharlamov Div. - Bobrov Div. : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-15].
  15. Game summary: Tarasov Div. - Chernyshev Div. : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-15].
  16. Week of Hockey Stars – Team Kharlamov wins the Master Show : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-15].
  17. Sochi stuns SKA, ends record run. October 11 round-up : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  18. Game summary: SKA - HC Sochi : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  19. A day for the history books. Helsinki Ice Challenge. December 2 : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  20. Game summary: Jokerit - SKA : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2017-12-03].
  21. Game summary: Dinamo R - Dinamo Mn : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-21].
  22. Riga’s Winter Ice Break is a hit! : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-01-21].
  23. Players stats (leaders) (ang.). en.khl.ru. [dostęp 2018-05-24].
  24. Game summary: CSKA - Jokerit : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-03-25].
  25. Players stats (leaders) (ang.). en.khl.ru. [dostęp 2018-05-24].
  26. «Ак Барс»-2018. Чемпионы – кто они? : Новости : Континентальная Хоккейная Лига (КХЛ), www.khl.ru [dostęp 2018-04-27].
  27. KHL Club Directors Meet in Moscow : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-05-25].
  28. Players of the Month: Zapolski, Tryamkin, Dawes and Tolvanen (ang.). khl.ru, 2017-11-02. [dostęp 2017-11-02].
  29. Players of the Month: Koshechkin, Tryamkin, Boychuk and Petunin (ang.). khl.ru, 2017-12-02. [dostęp 2017-12-02].
  30. December's finest: Sorokin, Piganovich, Bergstrom and Petunin (ang.). khl.ru, 2018-01-02. [dostęp 2018-01-02].
  31. January's finest: Francouz, Larsen, Khokhlachyov and Bikmullin (ang.). khl.ru, 2018-02-02. [dostęp 2018-02-02].
  32. Sorokin, Panin, Azevedo and Kravtsov. Players of the Round (ang.). khl.ru, 2018-03-16. [dostęp 2018-03-16].
  33. Witalij Krawcow został wyróżniony tytułem najlepszego pierwszoroczniaka w ćwierćfinałach konferencji w poprzednim sezonie KHL (2016/2017).
  34. Koskinen, Bailen, Omark and Kravtsov. Players of the Round (ang.). khl.ru, 2018-03-28. [dostęp 2018-03-29].
  35. March's finest: Sorokin, Bailen, Azevedo and Kravtsov (ang.). khl.ru, 2018-04-03. [dostęp 2018-04-11].
  36. Johansson, Tokranov, Grigorenko and Kravtsov. Players of the Round (ang.). khl.ru, 2018-04-09. [dostęp 2018-04-11].
  37. Гарипов, Охтамаа и Ландер – лучшие игроки финальной серии (ros.). khl.ru, 2018-04-23. [dostęp 2018-04-25].
  38. April's finest: Johansson, Tokranov, Azevedo and Kravtsov (ang.). khl.ru, 2018-04-24. [dostęp 2018-04-25].
  39. August's Finest: Shirokov, Markov make our Team of the Month (ang.). khl.ru, 2017-09-02. [dostęp 2017-09-03].
  40. September's Finest: Shestyorkin, Dawes in our Team of the Month (ang.). khl.ru, 2017-10-01. [dostęp 2017-10-01].
  41. October's Finest: Zapolski, Vey in our Team of the Month (ang.). khl.ru, 2017-11-01. [dostęp 2017-11-01].
  42. November's Finest: Nikulin, Shipachyov in our Team of the Month (ang.). khl.ru, 2017-11-03. [dostęp 2017-11-03].
  43. Golden Sticks and Knights in Shining Armor – a decade of Closing Ceremonies : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-05-25].
  44. Heroics Rewarded. Closing Ceremony of 10th KHL Championship : News : Kontinental Hockey League (KHL), en.khl.ru [dostęp 2018-05-25].
  45. Список лауреатов десятого сезона КХЛ : Новости : Континентальная Хоккейная Лига (КХЛ), www.khl.ru [dostęp 2018-05-25].