KWordQuiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KWordQuiz
Ilustracja
Przykładowy zrzut ekranu programu KWordQuiz
Autor Peter Hedlund
Aktualna wersja stabilna 0.9.2
Aktualna wersja testowa 18.03.80
(23 marca 2018) [±]
Język programowania C++
System operacyjny Linux i inne systemu uniksowe
Rodzaj edukacyjne
Licencja GNU GPL 2
Strona internetowa

KWordQuiz – program, który służy głównie do nauki nowego słownictwa, będący częścią KDE Education Project, które z kolei jest częścią środowiska graficznego KDE. Program jest dostępny na licencji GNU GPL. KWordQuiz używa formatu kvtml[1]. Można go wykorzystać do nauki słownictwa praktycznie wszystkich języków świata, ponieważ w pełni wspiera Unicode[2]. Poza nauką słownictwa można wykorzystać go do uczenia się terminologii z wielu innych dziedzin nauki[3], np. do nauki stolic państw świata.

Tryby nauki[edytuj | edytuj kod]

Program ten składa się z kilku trybów. W jednym mamy dwie kolumny do których możemy wpisywać poszczególne słówka lub zwroty i ich tłumaczenia. Drugi to typowy program typu flashcard, w trzeciej wyświetla się jedno słowo/zwrot oraz trzy słowa z drugiej kolumny do wyboru. W ostatnim trybie wyświetla się słówko i należy ręcznie wpisać jego tłumaczenie. We wszystkich trybach istnieje możliwość, czy mają się pojawiać słówka z jednego języka na drugi, odwrotnie lub losowo[4][5].

Podobne programy[edytuj | edytuj kod]

W KDE 4 KWordQuiz zastąpił KVocTrain będący częścią KDE 3. Istnieje także wersja dla Windows, Mac OS X oraz iPad o nazwie WordQuiz[2]. Oprócz tego programu w środowisku KDE możemy znaleźć program spełniający podobne funkcje o nazwie Parley[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]