Ka-50-2 Erdogan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ka-50-2 Erdogan
Dane podstawowe
Państwo  Rosja
 Izrael
Producent Kamow, I.A.I Inc.
Typ Śmigłowiec szturmowy/przeciwpancerny wsparcia
Konstrukcja stalowo-kompozytowa (ponad 1/3 konstrukcji to kompozyty)
Załoga 2
Historia
Egzemplarze 1
Dane techniczne
Napęd 2 × silnik turbinowy
Wymiary
Masa
Zapas paliwa 1870 l
Osiągi
Prędkość maks. 350 km/h
Dane operacyjne
Uzbrojenie
Działka: 30mm działko Szipunow 2A42 (500 pocisków), 4 × 23mm działko pod skrzydełkami szczątkowymi (940 pocisków)

Rakiety
Broń zrzucana

Użytkownicy
brak

Ka-50-2 Erdogan – wersja Ka-50 produkowana przez zakłady Kamowa wraz z Israel Aircraft Industries Ltd. Miała wejść na wyposażenie Turcji. Pod wieloma względami jest zupełnie innym helikopterem, ponieważ Turcy postawili zupełnie inne wymagania i na ich potrzebę stworzono ten projekt.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej widoczną różnicą w stosunku do pierwotnej wersji Ka 50 jest dwuosobowa kabina pilota z siedzeniami ustawionymi w układzie tandem (jeden za drugim). Działko kal.30mm Szipunow 2A42 nie jest umiejscowione jak dotychczas z boku kadłuba lecz zamontowane jest w łożu wieżyczki dziobowej. Posiada zmodernizowaną awionikę , rakiety przeciwczołgowe, co pozwala na nietypowe możliwości i zastosowanie bojowe.Największe atuty tak zmodernizowanej maszyny to: łatwość pilotażu, pełne bezpieczeństwo dla pilota oraz podwyższona wytrzymałość na ostrzał z broni małokalibrowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt ten powstał we współpracy dwóch firm, rosyjskich zakładów Kamowa oraz Israel Aircraft Industries Ltd. Firma rosyjska była odpowiedzialna za kadłub i wszystkie systemy będące sercem śmigłowca, a firma izraelska za awionikę oraz uzbrojenie. Powstał w wyniku konkursu armii tureckiej na nowy helikopter. W konkursie Ka-50-2 pokonał Eurocopter i Apache, ale przegrał z AH-1 Cobra. W 2004 przetarg został jednak unieważniony, by w 2007 wybrać Agusta A129 Mangusta, który przyjęto do uzbrojenia w 2014 roku jako T129.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]