Kalitta Air

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalitta Air
Ilustracja
IATA
K4
ICAO
CKS
Znak
CONNIE
Historia
Data założenia 2000
Lokalizacja
Państwo  Stany Zjednoczone
Węzeł Port lotniczy Newark-Liberty
Port lotniczy Nowy Jork-JFK
Port lotniczy Anchorage-Ted Stevens
Port lotniczy Hongkong
Port lotniczy Bahrajn
Flota
Liczba samolotów 23
Liczba tras 26
Przedsiębiorstwo
Siedziba Stany Zjednoczone Ypsilanti Township, Michigan, Stany Zjednoczone
Członkowie zarządu Conrad Kalitta (CEO)
Strona internetowa

Kalitta Airamerykańskie linie lotnicze cargo z siedzibą w Ypsilanti Township w stanie Michigan. Wykonują planowe i doraźne loty towarowe na terenie Ameryki Północnej, Azji i Europy. Główna baza znajduje się na lotnisku Willow Run w Ypsilanti Township.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Kalitta Air sięga roku 1967, kiedy Conrad „Connie” Kalitta rozpoczął swój biznes transportując części do samochodów przy pomocy dwusilnikowej Cessny 310, którą sam pilotował. Po wielu latach działalności linie przyjęły nazwę American International Airways, a po 1984 roku w jej flocie znalazły się takie samoloty jak Boeing 747, Lockheed L-1011, Douglas DC-8, Twin Beech i Learjet. Linie wykonywały loty pasażerskie i cargo, a także udostępniały swoje maszyny jako ambulanse powietrzne[1].

W 1997 roku AIA połączyły się z Kitty Hawk inc. (późniejsze Kitty Hawk Aircargo, linie lotnicze cargo działające w latach 1975-2008), po czym Conrad Kalitta zrezygnował z aktywnego udziału w zarządzaniu spółką. Założyciel Kalitta Air założył kolejną spółkę - Kalitta Leasing, zajmującą się kupnem, sprzedażą i leasingiem dużych samolotów. W kwietniu 2000 Kitty Hawk International ogłosiły bankructwo. Skonsternowany zamknięciem linii, które powołał do życia - Conrad Kalitta wykupił licencje samolotów i w listopadzie 2000 otrzymał od Federal Aviation Administration zgodę na rozpoczęcie lotów[1].

Kalitta zabezpieczył linie zdobywając konieczne zezwolenia od rządu i podpisał kontrakty z United States Postal Service i Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Kiedy w 2001 roku po zamachach na WTC wszystkie loty zostały zawieszone, a lotniska zamknięte Boeing 747 Kalitta Air dostarczał zaopatrzenie dla pracowników strefy zero[1].

W 2007 roku Kalitta Air otrzymał Diamentową Odznakę (Diamond Award) od Federal Aviation Administration za wysoki poziom obsługi technicznej swojej floty. Nagroda ta jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez FAA[2].

Flota[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia stan floty Kalitta Air na wrzesień 2013 (średnia floty liczy 26 lat)[3]:

Model Liczba
Boeing 747-200F 5 (3 zamówione)
Boeing 747-400BCF 6
Boeing 747-400ERF 1
Razem: 12

Porty docelowe[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c History of Kalitta Air and Conrad Kalitta (ang.). Kalitta Air. [dostęp 2011-11-07].
  2. FAA awards Kalitta (ang.). Kalitta Air. [dostęp 2011-11-07].
  3. Fleet (ang.). Kalitta Air.