Kalonimus Kalman Epstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalonimus Kalman Epstein
קלונימס קלמן עפשטיין
Data urodzenia 1754
Data śmierci 1823
Drugi cadyk krakowski
Okres sprawowania od 1823
Wyznanie judaizm
Grób Kalonimusa Kalmana Epsteina na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie
Tylna macewa

Kalonimus Kalman Epstein (hebr. קלונימס קלמן עפשטיין; ur. 1754, zm. 10 czerwca 1823 w Krakowie) – rabin, drugi cadyk krakowski, jeden z najwybitniejszych propagarotów chasydyzmu w zachodniej Galicji.

Był synem Arona i uczniem Elimelecha z Leżajska, Jaakowa Icchaka Horowica z Lublina, Menachema Mendla z Rymanowa oraz Jechiela Michaela ze Złoczowa. Znany był z ekstatycznych form modlitw. W 1785 zorganizował pierwszą chasydzką grupę w Krakowie. W 1786 i 1787 został ekskomunikowany przez antychasydzki rabinat tego miasta. Mimo licznych szykan działał w Krakowie i okolicy, aż stworzył silny ośrodek chasydzki.

Jego najbardziej znanym dziełem jest Maor we-Szemesz (hebr. מאור ושמש), będące komentarzem do Tory. Opublikował je jego syn Aron w 1842 w Czerniowcach. Przyczyniło się ono do rozwoju chasydyzmu w Galicji. Opisał w nim dwór cadyka jako świętą grupę, składającą się z młodych i starych, bogatych i biednych. Punktem kulminacyjnym duchowego doświadczenia jest kazanie cadyka.

Zmarł w Krakowie. Jest pochowany na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej. Po jego śmierci wybuchł spór pomiędzy chasydami a przełożonymi gminy żydowskiej, którzy nie pozwolili wybudować ohelu nad jego grobem. Jego macewa została zniszczona podczas II wojny światowej. Obecnie jego nagrobek składa się z dwóch macew połączonych tumbą, które postawiono po wojnie. Część przedwojennego nagrobka wmontowano w tumbę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]