Kamenec (dopływ Sveržovki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamenec – potok w Karpatach Zachodnich na Słowacji, w dorzeczu Topli. Cały tok, długości ok. 11 km, w kraju preszowskim, w powiecie Bardejów. Nazwa od charakteru koryta potoku, szerokiego i pełnego rozległych kamieńców.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tok w granicach Beskidu Niskiego oraz na pograniczu Beskidu Niskiego i Gór Leluchowskich.

Źródła na wys. ok. 700 m n.p.m., na pd. stokach głównego grzbietu karpackiego, w rejonie szczytów Dzielec (792 m n.p.m.) i Czerteż (ok. 760 m n.p.m.). Spływa generalnie w kierunku pd.-wsch., szeroką doliną przez Fričkę i Petrovą. W tej ostatniej, na wys. ok. 435 m n.p.m., przyjmuje swój największy (równie duży jak ona sama) dopływ, potok Oľchovec. Następnie przepływa przez Gaboltov i poniżej niego, na wys. ok. 355 m n.p.m., uchodzi jako prawobrzeżny dopływ do Sveržovki.

Na całej długości, poza wspomnianym Oľchovcem, przybiera szereg krótkich dopływów, głównie jednak lewobrzeżnych. Tok, poza krótkim odcinkiem w centrum wsi Petrová, nieuregulowany, meandrujący, w dolnym biegu koryto szerokie, pełne starorzeczy, żwirowych ławic i kamieńców. Brzegi zarośnięte olszą i wierzbami.

Stoki doliny, w dolnej części miernie nachylone, w większości odlesione, pokrywają łąki i pastwiska, w dolnej części doliny również pola uprawne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Čergov. Turistická mapa 1 : 50 000, 3. wydanie, VKÚ Harmanec, 2006, ​ISBN 80-8042-474-8​;