Kamień (Piekary Śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Brzozowic i Kamienia (po prawej część śródmieścia z Kalwarią i Bazyliką NMP)
Panorama Brzozowic i Kamienia (po prawej część śródmieścia z Kalwarią i Bazyliką NMP)
Herb Piekar Śląskich Kamień
Dzielnica Piekar Śląskich
Ilustracja
Kościół św. Piotra i Pawła w 2018 roku
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Piekary Śląskie
Data założenia przed 1275
W granicach Piekar Śląskich 1975
Powierzchnia 5,70[a] km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

11448[a]
• gęstość 2008[a] os./km²
Położenie na mapie Piekar Śląskich
Położenie na mapie
Portal Portal Polska
Pomnik pamięci pracowników kopalni Andaluzja pomordowanych przez hitlerowców, stan na 2018 rok

Kamień (niem. Kamin) – jedna z dzielnic Piekar Śląskich.

Pierwsza wzmianka o istnieniu osady Kamień pochodzi z 1275 roku[1]. W 1277 roku utworzono parafię rzymskokatolicką pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, odłączając ją od parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. Parafię erygowano 4 października 1277 roku. W latach 60. XIII wieku zbudowano tu kościół, który według przypuszczeń zbudował rycerz Emmeram Kołda herbu Oksza, ojciec zasłużonego dla Kościoła Krakowa i Wrocławia biskupa Nankera. W Kamieniu urodził się sam Nankier (Jan Kołda), który jako kanclerz sieradzki wspierał Władysława Łokietka w walce o polski tron, za co został później wynagrodzony nominacją na biskupa krakowskiego i rozpoczął budowę katedry gotyckiej na Wawelu.

Obecny kościół parafialny w Kamieniu został zbudowany w roku 1899. W latach 1908-1911 zbudowano Kopalnię Węgla Kamiennego Andaluzja. W roku 1933 Kamień wraz z Brzozowicami utworzył jedną gminę. W czasie II wojny światowej na terenie gminy działają Kompania Powstańcza pod dowództwem L. Siwego oraz Obóz Rewolucji Międzynarodowej Unii Słowian, którego przywódcy Józef Bartoszewski i Wilhelm Tomala zginęli. W roku 1947 z Kamienia i Brzozowic utworzono Brzozowice-Kamień, gminę wiejską o charakterze miejskim. W 1954 roku awansowała ona do rangi osiedla, a w roku 1962 otrzymała prawa miejskie. Od 1975 w granicach miasta Piekary Śląskie.

W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonował komisariat Straży Granicznej i placówka II linii SG „Kamień”[2].

W dzielnicy znajduje się pomnik pamięci pracowników kopalni Andaluzja pomordowanych przez hitlerowców przy ulicy Biskupa Nankera.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dane wspólne dla Brzozowic-Kamienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Panic 1991 ↓.
  2. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. T. II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999, s. 26. ISBN 83-87424-77-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Idzi Panic: Wczesnośredniowieczne osadnictwo w kasztelanii bytomskiej. W: Z dziejów dzielnic Bytomia. Jan Drabina (red.). Bytom: Towarzystwo Miłośników Bytomia, 1991, s. 11, seria: Magazyn Bytomski tom VIII.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]