Kamp-Lintfort

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamp-Lintfort
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia
Powierzchnia 63,16 km²
Wysokość 33 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności
• gęstość

39 394
608 os./km²
Nr kierunkowy 02842
Kod pocztowy 47475
Tablice rejestracyjne WES
Plan Kamp-Lintfort
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Kamp-Lintfort
Kamp-Lintfort
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Kamp-Lintfort
Kamp-Lintfort
Ziemia51°30′N 6°32′E/51,500000 6,533333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Kamp-Lintfort – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Wesel. Leży ok. 20 km na północny zachód od Duisburga. Obecnie liczy 39 394 osoby (2010).

Kamp-Lintfort położone jest na wzgórzach morenowych z okresu lodowcowego w dolnej Nadrenii. Ślady bujnej przeszłości historycznej tego miasta można odkrywać aż po dzisiaj zwiedzając wiele wspaniałych zabytków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia miejscowości sięga XII/XIII wieku i związana jest z istniejącym tam od czasów średniowiecza klasztorem cystersów. Prawa miejskie Kamp-Lintfort otrzymało jednak dopiero w wieku XX, po gwałtownym rozwoju miejscowości w wyniku otwarcia kopalni węgla kamiennego.

Opactwo cystersów zostało założone 31 stycznia 1123 roku przez trzynastu mnichów lotaryńskiego klasztoru Morimond (jako odłam założycielskiego klasztoru cystersów Cîteaux) i przez arcybiskupa Fryderyka I z Kolonii. To opactwo było pierwszym reprezentantem klasztorów w Niemczech, które rozkwitły w pierwszych latach stulecia po jego założeniu. Liczna ilość nowo powstałych klasztorów na jego wzór rozprzestrzeniła się nie tylko w Niemczech, ale również w nadbałtyckich krajach aż do Rygi włącznie. Klasztor Kamp stał się z tego powodu symbolem kultury na terenach wschodnich, wówczas jeszcze nie znających chrześcijaństwa.

Kamp-Lintfort, klasztor Kamp

Po rozwiązaniu klasztoru w 1802 roku z powodu sekularyzacji, pozostał dawny kościół z wieżami uwieńczonymi cebulastymi kopułami, dawny przyklasztorny szpital (obecnie miejsce spotkań chrześcijan) oraz części murów zewnętrznych. Dzięki wysokim państwowym nakładom finansowym, w latach 1986-1990 ogrody klasztorne zostały według starych planów kompletnie odnowione. Pojawienie się górnictwa wpłynęło z początkiem poprzedniego stulecia na szybki rozwój dzielnicy Lintfort. Rozwój ten spowodował połączenie pojedynczych gmin Hoerstgen i Kamp z czterema innymi miejscowościami tzw. Vierquartieren (Saalhoff, Rossenray, Kamperbruch, i Lintrort) w jedną dużą gminę. W 1950 roku z powodu rozwijającej się urbanizacji powstało z tych pojedynczych gmin liczących 3 900 mieszkańców rozwojowe 28-tysięczne miasto górnicze. Dzisiaj liczy ono 39 394 mieszkańców (2010). Z firm przemysłowych, które zasiedliły się w ostatnich latach w Kamp-Lintfort, najbardziej warta wymienienia jest firma BenQ, która znacznie zmieniła strukturę miasta, do dzisiaj jednostronnie skoncentrowanego na górnictwie. Decyzja osiedlenia w obrębie parku Dieprahm nowoczesnych firm wysokiej technologii gwarantuje nowe miejsca zatrudnienia z dobrymi perspektywami na przyszłość.

Miasto Kamp-Lintfort obejmuje obecnie powierzchnię 63,16 km2, jest dumne ze swojej hali widowiskowej z 471 miejscami, różnorodnych szkół, basenu krytego i otwartego oraz dalszych atrakcji i możliwości rekreacji w parku Freizeitpark Pappelsee (pol. Topolowe Jezioro). Poza tym znajdziemy w Kamp-Lintfort hale sportowe przystosowane do międzynarodowych zawodów, nowoczesny szpital oraz kilka domów spokojnej starości. Wszystkie te czynniki wpływają na infrastrukturę dla młodych ludzi. Bujna przyroda oraz bogata oferta handlowa zachęcają do odwiedzania tego miasta.

Obszary leśne (1 080 hektarów) w północnej jak i zachodniej części miasta zachęcają tysiące turystów z bliskiego okręgu przemysłowego położonego nad rzeką Ruhra do wędrówek, jazdy konnej i odpoczynku. Tereny te służą całorocznej rekreacji w krajobrazie dolnej Nadrenii. Miasto Kamp-Lintfort połączone jest poprzez bezkolizyjne autostrady (A57 i A42) oraz drogę krajową B510, jak również poprzez bliskość węzła komunikacyjnego Moers z regionalną siecią komunikacyjną.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Dnia 1 września 1981 roku Kamp-Lintfort zawarło umowę partnerską z angielskim miastem Chester-le-Street. Dnia 16 września 1989 roku z francuskim miastem Cambrai, a od 18 kwietnia 2004 z polskim miastem Żory. Dnia 27 kwietnia 2011 miastem partnerskim został Endemir w Turcji. Przyjacielskie stosunki pomiędzy tymi miastami są pogłębiane poprzez wieloletnie stowarzyszenia partnerskie. Przewodniczącą związku partnerskiego jest Elsa Hartmann natomiast sekretarzem zarządu jest obecny prezydent miasta Dr. Christoph Landscheidt.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]