Kapitał spekulacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kapitał spekulacyjnykapitał inwestorów nastawionych na krótkoterminowe lokowanie funduszy w aktywa, które w ich ocenie przyniosą ponadprzeciętny zysk. Lokowanie kapitału spekulacyjnego, a więc spekulacja, polega na formułowaniu oczekiwań dotyczących przyszłych zmian cen wybranych instrumentów finansowych przy jednoczesnej akceptacji ponadprzeciętnego ryzyka[1].

Inwestorzy spekulacyjni lokują kapitały głównie w instrumenty pochodne. Dają one możliwość stosowania dźwigni finansowej. Wpłacając zaledwie kilka procent wartości nominalnej instrumentu finansowego, można nim handlować, a zmiany wartości zajętej pozycji obliczane są również według wartości nominalnej. Umożliwia to właścicielom kapitału spekulacyjnego zajmowanie większych pozycji i osiąganie zwielokrotnionej stopy zwrotu[2]. Jednocześnie wykorzystanie dźwigni finansowej zwiększa ryzyko inwestycji.

W wyniku globalizacji rynków finansowych i rozwoju technologii informatycznej transfer kapitału pomiędzy rynkami stał się prostszy i szybszy. Inwestorzy są w stanie bardzo szybko wykorzystać chwilowe zmiany na rynkach finansowych do osiągania zysków. Taki szybki transfer kapitału spekulacyjnego może w krótkim czasie znacząco zwiększyć poziom cen, powodując euforię na rynku. Przyczynia się to często do powstawania baniek spekulacyjnych, które w konsekwencji powodują gwałtowne załamania na rynkach finansowych.

Kapitał spekulacyjny może być również używany do próby celowego oddziaływania na ceny instrumentów finansowych oraz przeprowadzania ataków spekulacyjnych.

Jednym z najsłynniejszych przykładów ataku spekulacyjnego było działanie funduszu George'a Sorosa w 1992 roku w celu osłabienia funta brytyjskiego, które w konsekwencji zmusiło rząd Wielkiej Brytanii do upłynnienia kursu walutowego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Jajuga, Teresa Jajuga: Inwestycje. PWN, Warszawa 2006, s. 328
  2. Andrzej Sławiński: Rynki finansowe. PWE, Warszawa 2006, s. 70
  3. Andrzej Sławiński: Rynki finansowe. PWE, Warszawa 2006, s. 186

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Artykuł zawiera udostępnione na licencji GNU FDL treści pochodzące z serwisu http://mfiles.pl