Kaplica Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Świętej Trójcy
kaplica akademicka
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Miejscowość POL Bielsk Podlaski COA.svg Bielsk Podlaski
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja warszawsko-bielska
Wezwanie Świętej Trójcy
Wspomnienie liturgiczne Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)
Położenie na mapie Bielska Podlaskiego
Mapa lokalizacyjna Bielska Podlaskiego
Kaplica Świętej Trójcy
Kaplica Świętej Trójcy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kaplica Świętej Trójcy
Kaplica Świętej Trójcy
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Kaplica Świętej Trójcy
Kaplica Świętej Trójcy
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bielskiego
Kaplica Świętej Trójcy
Kaplica Świętej Trójcy
Ziemia52°46′33,7″N 23°11′16,9″E/52,776028 23,188028

Kaplica pod wezwaniem Świętej Trójcyprawosławna kaplica akademicka w Bielsku Podlaskim. Należy do parafii św. Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Kaplica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Policealnego Studium Ikonograficznego, przy ulicy Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury 26.

Kaplica Świętej Trójcy przy Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim 11.jpg

Świątynia została zaprojektowana w 1999 przez architekta dra Jerzego Uścinowicza. Zbudowana w latach 2000–2002, konsekrowana 31 października 2002. Jest to budowla murowana, nawiązująca do lokalnej architektury cerkiewnej Podlasia. Zawiera też elementy architektury pskowsko-nowogrodzkiej, łemkowskiej i mołdawskiej. Obiekt jednokondygnacyjny, o łącznej powierzchni użytkowej 38,2 m², salowy, zakończony od strony północno-wschodniej niewielką apsydą. Od zewnątrz na trzech ścianach kaplicy znajdują się okapy. Kaplica jest połączona z budynkiem szkolnym (Studium Ikonograficznego) obudowanym przejściem, nad którym znajduje się chór muzyczny oraz niewielka dzwonnica. Ponadto świątynia posiada bezpośrednie wyjście na dziedziniec szkoły, umożliwiające organizowanie procesji. Dach kaplicy blaszany, czterospadowy, z przeszklonym bębnem zwieńczonym cebulastym hełmem. Nawa (w której mieści się galeria ikon) na planie kwadratu (5,4 × 5,4 m), przekryta sklepieniem klasztornym z lunetami i zwieńczona kopułą sferyczną na pendentywach. Przed ołtarzem znajduje się ikonostas. Ściany wewnętrzne ozdobione polichromiami, przedstawiającymi m.in. Matkę Bożą Orantkę (w apsydzie) i Chrystusa Pantokratora (na podniebieniu).

Kaplica otrzymała nagrodę główną AEDIFICIUM'2005, przyznaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddziału Białystok. Obiekt po raz drugi nagrodzono (również przez SARP) w 2007, a w 2009 został laureatem konkursu „20 lat RP. Pochwalmy się!” (2. miejsce).

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i ważniejsze święta, a także w dniach wspomnienia świętych związanych z ikonopisaniem: św. Jana Teologa, św. Łukasza i św. Andrzeja Rublowa. Główna uroczystość – Świętej Trójcy – przypada w 7. niedzielę po Wielkanocy (według starego stylu).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego nr 11/2012, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 0239-4499, s.16

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]