Kaplica św. Agaty w Mdinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica św. Agaty
Kościół św. Agaty

Kappella ta' Sant' Agata
Distinctive emblem for cultural property.svg 2195
Ilustracja
Państwo  Malta
Miejscowość Mdina
Pjazzetta Beata Adeodata Pisani
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja maltańska
Wezwanie św. Agaty
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Kaplica św. Agaty w Mdinie
Kaplica św. Agaty
w Mdinie
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Kaplica św. Agaty w Mdinie
Kaplica św. Agaty
w Mdinie
Ziemia35°53′06,8″N 14°24′12,3″E/35,885222 14,403417

Kaplica świętej Agaty (ang. Chapel of St Agatha) – niewielki rzymskokatolicki kościół, położony w średniowiecznym mieście Mdina na Malcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie istniejący budynek kaplicy pochodzi z XVII wieku, jakkolwiek na tym miejscu istniała wcześniej dużo starsza świątynia. Pierwsza średniowieczna kaplica została zbudowana w roku 1417 przez arystokratę Francesco Gatto i jego żonę Paolę de' Castelli. Kaplica była własnością rodziny Gatto Murina do roku 1661, kiedy to przekazana została Kościołowi. Ta średniowieczna kaplica została mocno uszkodzona przez trzęsienie ziemi w roku 1693, które zniszczyło większość Mdiny, w tym średniowieczną katedrę[1].

Nowa kaplica została wybudowana rok później, autorem projektu był renomowany architekt Lorenzo Gafà. Kaplica została poświęcona 26 czerwca 1696 roku przez archidiakona Antonio Cauchiego, w obecności biskupa Davide Cocco Palmieri oraz Wielkiego Mistrza Adriena de Wignacourt[1][2].

Wnętrze kaplicy

W czasie II wojny światowej kaplica była schronieniem dla dwóch rodzin[2].

Po wojnie budynek popadł w ruinę. Po zebraniu funduszy przez Mdina Cultural Association oraz Seminarium Katedralne, właściciela kaplicy, budynek został odrestaurowany[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Prostokątna w kształcie kaplica ma cztery łuki, podpierające kopułę[3].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Obraz tytularny przedstawia św. Agatę, patronkę Malty, oraz św. Adriana Męczennika. Jest to kopia obrazu będącego w kaplicy do roku 1694, aktualnie wystawianego w Muzeum Katedralnym[2]. Obraz ma owalną ramę, oskrzydlony jest przez korynckie kolumny, wspierające łuk z cherubinami i kartuszem z imionami świętych, przedstawionych na obrazie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mikiel Spiteri: A Hundred Wayside Chapels of Malta & Gozo. Valletta: Heritage Books, 2000, s. 87–88. ISBN 99909-93-06-8. (ang.)
  2. a b c d St Agatha's Chapel (ang.). Culture Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-14)].
  3. a b Church of St Agatha (ang.). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands, 2014-03-28. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-05)].