Kaplica św. Rocha w Mdinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica św. Rocha
Kaplica Matki Bożej Światłości

Kappella ta San Rokku
Distinctive emblem for cultural property.svg 2198
Ilustracja
Państwo  Malta
Miejscowość Mdina
Triq Villegaignon
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja maltańska
Wezwanie św. Rocha
Położenie na mapie Malty
Mapa lokalizacyjna Malty
Kaplica św. Rocha w Mdinie
Kaplica św. Rocha w Mdinie
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa lokalizacyjna Morza Śródziemnego
Kaplica św. Rocha w Mdinie
Kaplica św. Rocha w Mdinie
Ziemia35°53′11,6″N 14°24′11,3″E/35,886556 14,403139

Kaplica św. Rocha (malt. Kappella ta San Rokku, ang. Chapel of St. Roque), znana również jako Kaplica Matki Bożej Światłości (ang. Chapel of Our Lady of Light) – rzymskokatolicka kaplica znajdująca się w Mdinie na Malcie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1383 na miejscu aktualnego budynku stała kaplica pod wezwaniem Krzyża Świętego. Budynek ten zburzony został w roku 1681[1], na jego miejscu w latach 1723–1730 powstała kaplica pod wezwaniem św. Rocha, przeniesiona z pobliża wejścia do miasta, gdzie znana była jako Santa Maria della Porta[2]. Koszty budowy kaplicy pokrył biskup Paul Alphéran de Bussan[3]. Od tamtego czasu kaplica znana jest też jako Matki Bożej Światłości (Our Lady of Light), w konsekwencji umieszczenia tam obrazu il-Madonna tad Dawl[1][3][4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kaplica ma kształt ośmiokąta z owalną kopułą z latarnią[2]. Fasada kaplicy jest barokowa z jońskimi pilastrami na rogach, posiadająca segmentowy fronton, ozdobiony wzorem płomienia. Łukowate drzwi, które mają wyszukane modelowanie wokół, zwieńczone są cherubinem i parapetami ozdobionymi girlandami i ślimacznicami. Girlandy zdobią również belkowanie nad drzwiami, otaczały one, teraz zniszczoną, tarczę herbową. Na szczycie fasady znajduje się niewielka dzwonnica z dwoma dzwonami. Ma ona również wyszukaną formę i zwieńczenie na każdym z czterech rogów. Na szczycie dzwonnicy znajduje się drewniany krzyż[3].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Mocno cofnięte prezbiterium ma bogato rzeźbione retabulum, na którym znajduje się obraz przedstawiający scenę ukrzyżowania Chrystusa, otoczony dwoma owalnymi medalionami z obrazami przedstawiającymi św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela[2]. Jedyny ołtarz został wykonany przez Portugalczyka Emanuela Perrena[3].

Kaplica nie działa już w służbie liturgicznej, ale jest otwarta podczas wydarzeń kulturalnych i najważniejszych festiwali w Mdinie[2].

Budynek kościoła wpisany został 28 marca 2014 roku na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod poz. 2198[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b John Scerri: Mdina (ang.). Malta-Canada. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-21)].
  2. a b c d Chapel of St Roque (ang.). The Mdina Cathedral Contemporary Art Biennale 2015. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-30)].
  3. a b c d e Church of the Annunciation (ang.). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands, 2014-03-28. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-05)].
  4. Mdina (ang.). Archdiocese of Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-26)].