Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Ilustracja
Budynek, w którym od 2003 znajduje się kaplica parafialna
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Adres ul. Brunona Schulza 5
01-682 Warszawa
Data powołania 1935
Wyznanie mariawickie
Kościół Katolicki Mariawitów
Kustodia warszawska
Kaplica domowa Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Proboszcz siostra biskupka Hanna Maria Rafaela Woińska
Wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Wspomnienie liturgiczne niedziela przed 24 czerwca
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica parafialna”
Ziemia52°17′03,0″N 20°58′10,2″E/52,284167 20,969500
Strona internetowa

Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawieparafia centralna kustodii warszawskiej Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

Parafia skupia około 200 osób z Warszawy i okolic. Kontakt z placówką warszawską utrzymuje diaspora z Leszna.

Proboszczem od 1976 jest siostra biskupka Hanna Maria Rafaela Woińska, kustoszka warszawska.

Kaplica parafialna pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (będąca jednocześnie siedzibą kustodii warszawskiej) znajduje się w Warszawie, na Bielanach na osiedlu Marymont-Kaskada, przy ulicy Brunona Schulza 5.

Parafia korzysta z cmentarza wyznaniowego przy ulicy Wolskiej (wspólnie z parafią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów) oraz opiekuje się cmentarzami w Górce Powielińskiej, Gocławiu i Pogorzeli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1926 z polecenia abp Jana Marii Michała Kowalskiego, sprzedano dwa kościoły mariawickie w stolicy – przy ulicy Skaryszewskiej i Karolkowej. Pozostał tylko kościół przy ulicy Szarej. Pozbawiona większości świątyń parafia warszawska przystąpiła do budowy kościoła przy ulicy Wolskiej. Po rozłamie w mariawityzmie (1935) świątynie przejął Kościół Starokatolicki Mariawitów. Od tego momentu mariawici felicjanowscy spotykali się na nabożeństwach domowych – najpierw przy ulicy Okopowej, później przy Grochowskiej. Z czasem przy ul. Stanisława Wyspiańskiego zorganizowano kaplicę, przeniesioną w 2003 do funkcyjnego budynku przy ul. Brunona Schulza 5.

Kaplica parafialna[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz w kaplicy

Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zajmuje powierzchnię ok. 60 m² i znajduje się na parterze budynku; na górnych piętrach znajdują się pokoje mieszkalne. Obok kaplicy, znajduje się kancelaria parafialna i zakrystia, gdzie przyjmowani są goście.

Ołtarz stanowi specjalnie rzeźbiony stół liturgiczny z okazałym tabernakulum, krzyżem i obrazami Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mateczki – św. Marii Franciszki Kozłowskiej. Nastawa jest przyozdobiona symbolami eucharystycznymi: kłosami zboża i wijącym się krzewem winnym. Ołtarz oddzielony jest od ściany dwoma filarkami, zwieńczonych u głowicy motywami roślinnymi. Na tabernakulum, zgodnie z tradycją mariawicką, znajduje się niewielkie, pośmiertne zdjęcie Założycielki Mariawityzmu, zwane Ofiarą Mateczki. Drzwiczki do tabernakulum są przyozdobione wizerunkiem Chrystusa, pukającego do domu, co jest nawiązaniem do fragmentu Apokalipsy św. Jana: Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną (Ap 3, 20). Na antepedium znajduje się wyrzeźbiona w drewnie Ostatnia Wieczerza. Ołtarz przyozdobiony jest kwiatami, elektrycznymi świecami oraz dwoma lampami oliwnymi, ustawionymi na tabernakulum.

Skromne prezbiterium, oddzielone jest od pozostałej części kaplicy, niewielką balustradą, wspomagającą udzielanie Komunii Świętej. W kaplicy znajdują się klęczniki i krzesełka, na których poukładane są modlitewniki i publikacje, z których można korzystać podczas indywidualnej modlitwy i nabożeństw. Ponadto, w lewej części kaplicy umieszczona jest fisharmonia.

Na bocznych ścianach kaplicy, zawieszone są obrazy Najsłodszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, św. Michała Arcybiskupa oraz Franciszka z Asyżu.

Adoracja miesięczna przypada na 3. dzień każdego miesiąca[1]. Uroczystość parafialna Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przypada na niedzielę przed 24 czerwca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liturgiczny Kalendarz Mariawicki na rok 2021 (Felicjanów)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]