Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej
kaplica
Ilustracja
Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Państwo  Polska
Miejscowość Istebna
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie gminy Istebna
Mapa lokalizacyjna gminy Istebna
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu cieszyńskiego
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
kaplica NMP Królowej Korony Polskiej
Ziemia49°34′42,95″N 18°53′45,80″E/49,578597 18,896056

Kaplica Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Istebnej – prywatna kaplica wotywna w Istebnej, w przysiółku Bucznik (województwo śląskie), przy drodze wojewódzkiej nr 941. Wystawiona w 1923 r. i zaprojektowana przez Ludwika Konarzewskiego. Kaplica nadal pozostaje własnością rodziny Konarzewskich i znajduje się na terenie ogrodu w ich prywatnej posesji. Stałe Msze Święte odbywają się tu dwa razy w roku: 3 maja w intencji Ojczyzny oraz 25 sierpnia, za zmarłych i żyjących członków Rodziny w dzień św. Ludwika jej głównego Patrona.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Ludwik Konarzewski (senior) osiedlił się w Istebnej-Andziołówce wraz z żoną Jadwigą, siostrą Jana Wałacha, w 1922 r. Tu wybudowali kompleks budynków mieszczący: pierwszy w Istebnej pensjonat dla gości nazwany od całej posesji "Bucznik", dom z pracownią i muzeum historyczno-regionalnym, budynki mieszczące rodzaj warsztatów plastycznych, które przekształciły się w formę szkoły artystycznej oraz kaplicę. Kaplica stanowi również wotum Ludwika Konarzewskiego za szczęśliwy powrót z wygnania w okolicę Uralu w trakcie I wojny światowej. Sam artysta wykonał jej projekt i wnętrze. II wojnę światową przetrwała jedynie kaplica, pozostałe budynki zostały rozebrane na rozkaz okupantów.

Kaplica łączy w sobie cechy tradycyjnego budownictwa Beskidu Śląskiego oraz stylu zakopiańskiego. Jest wzniesiona w konstrukcji zrębowej, o rozmiarach około 10 na 5 metrów. Przed wejściem znajduje się niewielki ganek, a dach przykryty jest tradycyjnym gontem.

We wnętrzu znajduje się wyrzeźbiony przez Ludwika Konarzewskiego tryptykowy ołtarz przedstawiający w swej środkowej części Matkę Boską z Dzieciątkiem nad cieszyńską Wieżą Piastowską, nawiązujący do stylu młodopolskiego i symbolizujący region Śląska Cieszyńskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Irena Adamczyk, Ewa Janoszek, Mariusz Makowski, Jaromír Polášek, Janusz Spyra, Henryk Wawreczka: Dřevěné kostely a kaple v Beskydech a okolí. Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy.. Český Těšín: Wart, 2009, s. 88. ISBN 978-80-254-5500-5. (pol. • cz. • ang.)
  • Mirosław Barański: Beskid Śląski. Przewodnik, Wydanie I. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2007, s. 393. ISBN 978-83-89188-71-7.
  • Łukasz Konarzewski : Ludwik Konarzewski senior, Muzeum Śląskie, Katowice 1989, s. 60-61, ISSN 0860-6676
  • Łukasz Konarzewski: Katalog zbiorów prac plastycznych rodziny Konarzewskich oraz muzealiów w Istebnej na Buczniku, Olkusz 2015, ​ISBN 978-83-939096-0-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]