Karelian Trains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pociąg Allegro

Karelian Trains Oy – spółka typu joint venture między Kolejami Rosyjskimi a fińskim przewoźnikiem państwowym VR. Celem spółki jest prowadzenie międzynarodowych pociągów ekspresowych między Helsinkami a Sankt Petersburgiem. Spółka powstała 23 listopada 2006.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Obaj udziałowcy posiadają po 50 proc. akcji. Kapitał założycielski spółki wynosi 1 milion euro[1]. Spółka zarejestrowana jest w Helsinkach.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Nazwą handlową spółki jest Allegro. Inauguracja połączeń nastąpiła 12 grudnia 2010 na trasie Helsinki – Sankt Petersburg[2]. Pierwszym pociągiem Allegro podróżowali m.in. fińska prezydent Tarja Halonen i premier Rosji Władimir Putin[3]. Połączenie skróciło dotychczasowy czas przejazdu między tymi miastami o dwie godziny i wynosi obecnie 3,5 h. Pociągi osiągają prędkość 220 km/h na terenie Finlandii i 200 km/h w Rosji, a odprawa graniczna odbywa się w pociągu podczas jego przejazdu[2]. Trasa obsługiwana jest przez cztery kursy dziennie[4].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Allegro obsługiwane jest przez jednostki Pendolino. produkcji firmy Alstom[2]. Skład pociągu złożony jest z siedmiu jednostek klasy pierwszej, drugiej i wagonu restauracyjnego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]