Kariota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kariota
Ilustracja
Kariota łagodna z owocami
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd arekowce
Rodzina arekowate
Rodzaj kariota
Nazwa systematyczna
Caryota L.
Sp. Pl. 1189. 1 Mai 1753
Synonimy
  • Schunda-Pana Adans.,
  • Thuessinkia Korth. ex Miq.[2]

Kariota (Caryota L.) – rodzaj roślin z rodziny arekowatych (dawniej nazywanych palmami). Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego 12 gatunków roślin rosnących w naturalnym środowisku w tropikalnej Azji i Oceanii, niektóre gatunki są także uprawiane w innych krajach świata jako rośliny ozdobne[3].

Biologia i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Należą tu gatunki zarówno o pojedynczej kłodzinie (zazwyczaj duże), jak i gatunki o licznych kłodzinach gałęzisto odrastających od podstawy (zazwyczaj są to rośliny niższe)[3]. Liście klinowate, o listkach ostro zakończonych. Kwiaty zebrane w grona, dojrzewają stopniowo, poczynając od wierzchołka kłodziny w dół. Dojrzałe owoce przeważnie ciemnoczerwone z 1-3 nasionami i włóknistym miąższem[3]. Wszystkie gatunki rosną w dolnym piętrze tropikalnych lasów deszczowych.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Liście karioty łagodnej
Caryota no
Pozycja systematyczna

Rodzaj z rodziny arekowatych (Arecaceae) należącej do rzędu arekowce (Arecales). W obrębie rodziny należy do podrodziny Coryphoideae, plemienia Caryoteae[2].

Wykaz gatunków[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-15].
  2. a b Genus: Caryota L.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2018-11-17].
  3. a b c Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134.
  4. Caryota. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-11-17].