Karl Ichiro Akiya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Ichiro Akiya
Data i miejsce urodzenia 5 września 1909
San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Data śmierci 8 lutego 2001
Zawód, zajęcie pisarz, działacz społeczny

Karl Ichiro Akiya (ur. 5 września 1909 w San Francisco, zm. 8 lutego 2001) – japońsko-amerykański pisarz oraz aktywista zajmujący się głównie sprawami politycznymi i społecznymi. Działacz na rzecz praw pracowników zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Japonii. Był intelektualną postacią w społeczności japońsko-amerykańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1909 roku w San Francisco, w stanie Kalifornia. Wczesne lata swojego życia spędził w Japonii, gdzie w wieku sześciu lat został wysłany do szkoły w celu otrzymania wykształcenia[1]. Politycznie świadomy od lat studenckich, stanowczo lewicowy Akiya wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, wyrażając tym samym sprzeciw japońskiemu militaryzmowi panującemu w dekadach poprzedzających II wojnę światową. Podczas II wojny światowej był internowany w Topaz War Relocation Center w Utah[2].

Był członkiem Japanese American Citizens League, Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych oraz United Furniture Workers of America. Akiya pisał do różnych periodyków, zarówno amerykańskich jak i japońskich. Wniósł także wkład w Hokubei Shimpo, japońskojęzyczną gazetę wydawaną w Stanach Zjednoczonych[1]. Jego eseje, literatura piękna oraz autobiografia zostały opublikowane w The New York Bungei, japońskojęzycznym magazynie powstałym przy udziale Akiya w 1959 roku[1]. Zdobył nagrodę im. Martina Luthera Kinga stanu Nowy Jork[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Guide to the Karl Ichiro Akiya Papers TAM.236 (ang.). dlib.nyu.edu. [dostęp 2015-08-05].
  2. Karl Ichiro Akiya Papers - Asian/Pacific American Archives Survey (ang.). dlibdev.nyu.edu. [dostęp 2015-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-24)].
  3. Paid Notice: Deaths AKIYA, KARL ICHIRO (ang.). nytimes.com, 2001-03-11. [dostęp 2015-08-05].