Karl Kuczmierczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karl Kuczmierczyk (Kuszmierczyk) (ur. 1924, zm.?) – zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu koncentracyjnego Dachau i SS-Rottenführer.

Obywatel austriacki. W latach 1938 - 1939 należał do Hitlerjugend. W październiku 1942 wstąpił do Wehrmachtu., skąd we wrześniu 1944 przeniesiono go do Waffen-SS. Wówczas też rozpoczął służbę w kompleksie Dachau jako strażnik w podobozie Kaufering, gdzie przebywał do września 1944. Następnie Kuczmierczyk był również strażnikiem kolejno w podobozach Landshut (do lutego 1945) i Augsburg-Pfersee (do kwietnia 1945). Oprócz tego eskortował więźniów w grudniu 1944 (500 więźniów przeniesiono wówczas z Kaufering do Landshut) i lutym 1945 (150 więźniów przetransportowano z Landshut do obozu głównego Dachau).

Kuczmierczyk został osądzony za swoje zbrodnie w procesie załogi Dachau (US vs. Karl Kuczmierczyk) przez amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau w dniu 16 maja 1947. Udowodniono mu zakatowanie na śmierć dwóch więźniów narodowości polskiej i znęcanie się nad innymi w podobozie Landshut. Oskarżonemu wymierzono karę śmierci przez powieszenie, którą jednak w wyniku rewizji wyroku zamieniono następnie na dożywotnie pozbawienie wolności.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]