Karolówka (województwo podkarpackie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolówka
Karolówka
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat lubaczowski
Gmina Lubaczów
Liczba ludności (2016) 182[1]
Strefa numeracyjna 16
Kod pocztowy 37-600
Tablice rejestracyjne RLU
SIMC 0606116
Położenie na mapie gminy wiejskiej Lubaczów
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Lubaczów
Karolówka
Karolówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Karolówka
Karolówka
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Karolówka
Karolówka
Położenie na mapie powiatu lubaczowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubaczowskiego
Karolówka
Karolówka
Ziemia50°09′33″N 23°10′30″E/50,159167 23,175000

Karolówka (dawniej Burgau) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów[2][3]. Leży nad rzeką Wiśnią.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Karolówki sięga roku 1818. Pierwotnie nazywała się Burgau. Została założona na obszarze dóbr koronnych zarządzanych przez rząd Austrii. Liczyła około 20 gospodarstw. Mieszkańcy Burgau byli w przeważającej części niemieckimi osadnikami. Zajmowali się rolnictwem. Wieś powstała obok istniejącego już Młodowa zamieszkiwanego przez ludność Ruską wyznania prawosławnego. Po 1918 roku doszło do procesu sądowego o charakterze roszczeniowym. Sąd przyznał Młodowowi prawo do współużytkowania części gruntów i lasu należących do Burgau.

5 stycznia 1938 roku mieszkańcy ówczesnego Burgau wystąpili o zmianę nazwy niemieckiej na polską „ Karolówka”. Nazwa powstała od imion trzech obywateli urodzonych w Burgau, którzy przyczynili się do sprawy niepodległości Polski: Karola Sandra, Karola Baumana i Karola Świstowicza. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych została zmieniona nazwa miejscowości z niemieckiej Burgau na polską Karolówka od 11 marca 1939[4].

W latach 19761978 w okresie postępowania scaleniowego gruntów w Młodowie i Karolówce, Młodów wystąpił z wnioskiem do Wojewody Przemyskiego o włączenie obrębu geodezyjnego Karolówka do obrębu Młodów z pominięciem urzędu Rejonowego w Lubaczowie. W oparciu o ustalenia kompetentnych organów administracji państwowej Starosta Lubaczowski ustalił, że obręb ewidencyjny Karolówka istniał w określonych prawnie granicach i figurował w wykazie Urzędowym Nazw Miejscowości w Polsce. W związku z tymi ustaleniami decyzja Wojewody Przemyskiego nie mogła orzekać o złączeniu wymienionych obrębów. Na podstawie orzeczenia Starosty Lubaczowskiego z dnia 26 września 2000 roku powstały dwa odrębne obręby geodezyjne – Młodów oraz Karolówka.

Na przełomie marca i kwietnia 2007 mieszkańcy Karolówki wybierali nazwy dla swoich ulic. Obecnie w Karolówce są 4 ulice: Jana III Sobieskiego, Wspólna, Nowa oraz Wincentego Witosa.

Typ wsi oraz populacja[edytuj | edytuj kod]

Karolówka ze względu na kształt jest wieloosiowa, tzn., że położona jest przy kilku drogach. Przez wzgląd na rangę tej to wieś podstawowa. Obecnie w Karolówce jest 185 mieszkańców: (stan na 25 IV 2004 rok)[potrzebny przypis]

  • 98 kobiet
  • 87 mężczyzn

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona gminy, ludność
  2. GUS. Wyszukiwarka TERYT
  3. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. Zmiana niemieckich nazw miejscowości. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 60 z 15 marca 1939. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]