Karol Garnier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Karol Garnier

Charles Garnier
prezbiter i męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1606
Paryż
Data i miejsce śmierci 7 grudnia 1649
Sainte-Marie-au-pays-des-Hurons
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 21 czerwca 1922
Rzym
przez Piusa XI
Kanonizacja 29 czerwca 1930
Rzym
przez Piusa XI
Wspomnienie 19 października, (26 września w Kanadzie)
Patron Kanady
Szczególne miejsca kultu National Shrine of the North American Martyrs

Karol Garnier SJ, Charles Garnier (ur. 25 maja 1606 w Paryżu, zm. 7 grudnia 1649 w Sainte-Marie-au-pays-des-Hurons) – święty Kościoła Katolickiego, męczennik, francuski jezuita, misjonarz w Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z zamożnej rodziny Jeana i Anny de Garault. Uczęszczał do kolegium w Clemont, gdzie studiował filozofię i teologię, a w 1624 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Po ukończeniu nauki podjął działalność dydaktyczną, a po otrzymaniu święceń kapłańskich podjął działalność misyjną w Quebecu. Przybył do Kanady 8 kwietnia 1636, a wśród Indian znalazł się 13 sierpnia. Pracował między Indianami ze szczepów Huronów i Petun. Zginął w czasie napaści na misję z ręki uzbrojonych przez Brytyjczyków wojowników irokeskich gdy udzielał ostatniego namaszczenia. Jego ciało zostało pochowane dwa dni później w ruinach kaplicy. Dzięki swej postawie w kontaktach z szamanami zyskał przydomek Baranka i Anioła misji.

Beatyfikowany w 1922 roku, kanonizowany w 1930 roku przez papieża Piusa XI w grupie Męczenników kanadyjskich. Jest patronem wielu parafii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Męczennicy kanadyjscy


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hugo Hoever SOCist: Żywoty świętych Pańskich. przekład Zbigniew Pniewski. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 381.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]