Karol Hielle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karol Teodor Hielle (ojciec) (ur. 1822 w Krasnym Buku, ob. Krasnej Lipy, zm. 26 marca 1871 w Berlinie) – niemiecki przemysłowiec, od 1857 r. współwłaściciel żyrardowskiej fabryki lnu. Wraz z Karolem Augustem Dittrichem znacznie rozbudował moce przerobowe zakładów lniarskich oraz przyczynił się do rozbudowy zaplecza socjalnego osady fabrycznej realizowanej zgodnie z koncepcją miasta idealnego. Za jego czasów zakłady żyrardowskie zaczęły uchodzić za szczyt rozwoju technologicznego przemysłu włókienniczego.

Karol Hielle pochodził z rodziny fabrykanckiej osiadłej w czeskich Sudetach i posiadającej tkalnie ręczną. Jego żoną była Flora z domu May, która wraz z dwoma synami - Edwardem i Karolem została współwłaścicielką zakładów lniarskich po śmierci męża.

20 stycznia 1873 sukcesorzy po Karolu Hielle spisali w Krasnej Lipie przed notariuszem Franciszkiem Hoffmanem akt, na mocy którego spadkobiorcy zrzekli się osobistych roszczeń i uznawali całość wymienionego majątku za własność Spółki Handlowej Dittrich und Hielle z siedzibą w Krasnej Lipie1. Reprezentowanie interesów rodziny Hielle w Towarzystwie Akcyjnym Zakładów Żyrardowskich przejął po ojcu syn Karol.

1 K. Zwoliński, Zakłady żyrardowskie w latach 1885-1915, Książka i Wiedza, Warszawa 1979, str. 30-31

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Żyrardów miasto wielu narodów, Muzeum Mazowsza Zachodniego, Żyrardów 2006
  • Żyrardów. Praktyczny przewodnik, Agencja Wydawnicza Radosna Twórczość, Warszawa 2008
  • K. Zwoliński, Zakłady żyrardowskie w latach 1885-1915, Książka i Wiedza, Warszawa 1979