Karol II Zły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb hrabiów de Bourbon-Evereux
Karol II Zły
Ilustracja
Karol II Zły
ilustracja herbu
Król Nawarry
Okres od 1349
do 1387
Poprzednik Joanna II z Nawarry
Następca Karol III Szlachetny
Dane biograficzne
Dynastia Evreux
Data urodzenia 10 października 1332
Data śmierci 1 stycznia 1387
Ojciec Filip z Évreux
Matka Joanna II z Nawarry
Żona Joanna Francuska
Dzieci Maria
Karol III Szlachetny
Bonna
Piotr
Filip
Joanna
Blanka
Leonel
Joanna

Karol II Zły (hiszp. Carlos el Malo; ur. 10 października 1332 w Évreux, Francja, zm. 1 stycznia 1387 w Pampelunie, Hiszpania) – hrabia Évreux i Beaumont w latach 13431387, król Nawarry w latach 13491387 i lord Albret.

Poza królestwem Nawarry w Pirenejach, posiadał rozległe ziemie w Normandii odziedziczone po ojcu, Filipie d'Évreux, oraz kompensacje, które otrzymała jego matka, Joanna II, za zrzeczenie się praw do tronu Francji oraz jej dziedzicznych lenn w Brie i Szampanii. Przez długie lata miał nadzieję na odzyskanie tych praw (jako wnuk króla Ludwika X), które stracił na mocy ugody z 1328.

W lutym 1352 w Chateau du Vivier, ożenił się z Joanną (1343-1373), córką króla Jana II Dobrego i Bonny Luksemburskiej.

Był zamieszany w zabójstwo (8 stycznia 1354) konetabla francuskiego i faworyta króla Jana II - Karola d'Espagne (hiszpańskiego). W związku z tym, król Jan zaatakował Évreux i Nawarrę. Karol II zawarł wtedy sojusz (Traktatu z Mantes) z księciem Edwardem - najstarszym synem króla Anglii - Edwarda III i powiększył swoje ziemie. W pewnych okresach wojny stuletniej był sojusznikiem Anglików oraz brał udział w stłumieniu rozruchów chłopskich we Francji znanych pod nazwą żakieria.

W 1361, po przedwczesnej śmierci swego kuzyna, księcia Filipa I z Burgundii, Karol zgłosił roszczenia do tytułu księcia Burgundii, argumentując to zasadami semisalicznymi, jako że był wnukiem Małgorzaty burgundzkiej - najstarszej córki księcia Roberta II z Burgundii (zmarłego w 1306). Mimo to, księstwo zostało przejęte przez króla Jana II, syna Joanny Burgundzkiej, drugiej córki Roberta, który legitymował się jako potomek najsilniej związany z tymi terenami.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Z żoną Joanną Francuską, Karol doczekał się siedmiorga dzieci:

Z Cataliną de Lizaso, Karol miał nieślubnego syna:

  • Leonela, bastarda z Nawarry (1378-1413), rycerza, vicehrabiego Muruzabal de Andion,

Z Cataliną de Esparza, Karol miał nieślubną córkę:

  • Joannę, bastarda z Nawarry (?-1413), od 1378 żonę Jana de Béarn.