Karol II de Bourbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol II de Burbon
kardynał prezbiter
Ilustracja
Herb Karol II de Burbon
Kraj działania  Francja
Data i miejsce urodzenia 1434
Chateau de Moulins
Data i miejsce śmierci 1488
Lyon
arcybiskup Lyonu
Okres sprawowania 1446 – 1488
prymas
Okres sprawowania 1446 – 1488
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Sakra biskupia 21 września 1466
Kreacja kardynalska 18 grudnia 1476
Sykstus IV
Kościół tytularny Santi Silvestro e Martino ai Monti
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 21 września 1466
Konsekrator Jean Coeur
Współkonsekratorzy Antoine Gobert
Étienne Chassaigné
Karol II de Bourbon
książę Burbonii i Owernii
Okres od 1 kwietnia 1488
do 15 kwietnia 1488
Dane biograficzne
Ojciec Karol I de Burbon
Matka Agnieszka Burgundzka
Dzieci nieślubne:
Izabela

Karol II de Burbon, fr. Charles II de Bourbon (ur. w 1434 w Château de Moulins, zm. 13 września 1488 w Lyonie) – trzeci syn Karola I, księcia Burbon. Kardynał i arcybiskup Lyonu, książę de Burbon i książę Owernii (1488).

Jego matką była Agnieszka Burgundzka, córka księcia Jana bez Trwogi. Jako młodszy syn swoich rodziców, już we wczesnym dzieciństwie został przeznaczony na duchownego. Dzięki wpływom swojej rodziny w wieku 10 lat został mianowany arcybiskupem Lyonu, a 18 grudnia 1476 otrzymał kapelusz kardynalski z tytułem prezbitera Santi Silvestro e Martino ai Monti. Sam nie pragnął kariery duchownego i miał nieślubną córkę. W Lyonie patronował artystom i od 1486 rozpoczął budowę Kaplicy Bourbon w tamtejszej katedrze (której budowę ostatecznie dokończył jego młodszy brat).

1 kwietnia 1488, po bezdzietnej śmierci swojego starszego brata, Karol został księciem Burbon i Owernii. Pretensje do rodzinnych tytułów zgłosił jednak równocześnie młodszy brat Karola, żonaty z ambitną Anną de Beaujeu, księżniczką francuską. 10 kwietnia Piotr i Anna siłą przejęli rządy w Burbonii. 15 kwietnia członkowie Rady Królewskiej wysłani przez Annę zmusili Karola do zrzeczenia się władzy w zamian za odszkodowanie finansowe i tytuł barona Beaujolais. Karol zmarł jeszcze w tym samym roku w niewyjaśnionych okolicznościach, w wyniku nagłego zasłabnięcia, w swoim prywatnym domu w Lyonie. Jego krótkie rządy (1-15 kwietnia) zostały de facto potwierdzone w 1505 przez Karola de Montpensier, który zostawszy kolejnym księciem przyjął imię Karola III.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Ze swoją metresą Gabrielle Bartine, Karol miał nieślubną córkę:

Poprzednik
Jan II
Diuk de Burbon
1488
Następca
Piotr II