Karol Myśliwiec (ksiądz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol Myśliwiec
Kraj działania  Prusy
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1866
Sprzęcice
Data i miejsce śmierci 3 maja 1897
Opole
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1894

Karol Myśliwiec (ur. 31 grudnia 1866 w Sprzęcicach, zm. 3 maja 1897 w Opolu) – polski ksiądz katolicki, działacz narodowy i społeczny na Śląsku Pruskim.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny małorolnego chłopa. Jego rodzicami byli Filip Myśliwiec i Marianna z d. Śmiałek, a bratem Franciszek Myśliwiec (1868-1941) – rolnik, działacz narodowy i społeczny, prezes Dzielnicy Śląskiej Związku Polaków w Niemczech.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1890 r. ukończył gimnazjum w Opolu, po czym studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Ordynowany w 1894 r. we Wrocławiu, pracował w Kamieniu Śląskim jako wikary, a następnie od 1895 r. jako kapelan w klasztorze Sióstr de Notre Dame w Opolu.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Od najmłodszych lat reprezentował postawę polskiego i śląskiego patrioty. Już w czasie studiów pod pseudonimem Jan Pakuła pisywał artykuły o tematyce polityczno-społecznej do Gazety Opolskiej. W sytuacji, gdy od 1866 r. zakazana była na wrocławskim uniwersytecie działalność jakichkolwiek organizacji polskich był niezmiernie aktywny w środowisku polskich studentów we Wrocławiu, zachęcając ich do wspólnego kształcenia się w zakresie historii Polski i polskiej literatury. Wraz z Michałem Przywarą[1] był głównym inicjatorem założenia 10 lipca 1892 r. polskiego Towarzystwa Akademików Górnoślązaków (początkowo: Towarzystwo Naukowe Górnośląskich Akademików), które dzięki niemu od samego początku silnie akcentowało w swej działalności linię patriotyczną[2]. Inicjował zakładanie bibliotek ludowych. Incognito wspierał działalność Towarzystwa Czytelni Ludowych, przesyłając zapomogi na zakup książek. Jako kapelan w Opolu nauczał młodzież gimnazjalną postaw patriotycznych, zaś niezamożnych wspierał z własnych funduszy[3].

Księdza K. Myśliwca tak scharakteryzował po latach jego kolega ze studiów we Wrocławiu Ignacy Chrzanowski: Ten szlachetny, mądry, cichy, czysty jak łza człowiek był, śmiało można powiedzieć, już w uniwersytecie, a cóż dopiero po wyświęceniu na księdza, jednym z najgorliwszych apostołów polskości na Śląsku[4].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Polski Słownik Biograficzny", Tom XXII, Warszawa 1977

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny", PWN, Warszawa 1984, ​ISBN 83-01-01520-9​, TOM II hasło Michał Przywara str.260
  2. Koraszewski Jacek: Początki popularności Słowackiego na Śląsku, w: "Zaranie Śląskie" R. XXII, z. 4/1959, s. 15-28
  3. Koraszewski Bronisław: Ks. Karol Myśliwiec, kapłan-patriota, w: Kalendarz "Opolanin" 1898, s. 30-31
  4. Chrzanowski Ignacy: Literatura a naród, Lwów 1936, s. 362