Karolina Cemka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolina Cemka
Data i miejsce urodzenia 1975
Warszawa
Konsul Generalna RP w Barcelonie
Okres od sierpnia 2018
Poprzednik Marek Ciesielczuk

Karolina Patrycja[1] Cemka (ur. 1975 w Warszawie) – polska urzędniczka, dyplomatka, ekonomistka. Od sierpnia 2018 konsul generalna RP w Barcelonie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1998 ukończyła Wydział Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; ukończyła tam także dodatkowe kierunki z zakresu integracji europejskiej i zarządzania biznesem. Była pierwszą stypendystką SGH w Hiszpanii w ramach Programu Socrates-Erasmus, podejmując naukę w Barcelonie. W 2001, w ramach stypendium rządu Hiszpanii, podjęła studia podyplomowe w dziedzinie komunikacji i public relations w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Barcelonie. Odbyła również praktyki w biurze Parlamentu Europejskiego tamże[2].

W 1999 była zaangażowana w projekty pomocowe USAID, dotyczących strategii komunikacji przy wdrażaniu reform rządu Jerzego Buzka. W 2000 ukończyła aplikację dyplomatyczno-konsularną i podjęła pracę w Departamencie Strategii Planowania MSZ, a następnie w Departamencie Promocji. W 2005 ukończyła kurs dla młodych dyplomatów organizowany przez MSZ Królestwa Niderlandów w Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Clingendael. W latach 2005-2012 została skierowana do pracy w ambasadzie RP w Madrycie, gdzie początkowo odpowiadała za sprawy polityczne. Przez następne 3 lata kierowała referatem ekonomicznym ambasady. W latach 2012-2014 kierowała referatem do spraw międzynarodowych organizacji gospodarczych i problemów globalnych w Departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ. W 2014 objęła stanowisko zastępczyni dyrektora Departamentu Ameryki, odpowiedzialnego za relacje Polski z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W sierpniu 2018 została Konsul Generalną w Barcelonie w stopniu I radcy[2].

Zna biegle język hiszpański i angielski, średnio zaawansowanie francuski oraz podstawy katalońskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La Hora de Polonia - Godzina Polska, lahoradepolonia.blogspot.com [dostęp 2018-09-02] (hiszp.).
  2. a b c Zapis przebiegu posiedzenia komisji, www.sejm.gov.pl [dostęp 2018-09-02] (pol.).