Kasandra (córka Priama)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne postacie o imieniu „Kasandra”.
Kasandra
Κασσάνδρα
królewna trojańska
Ilustracja
Ajas Mały zmusza Kasandrę do oddania palladionu, kielich w stylu czerwonofigurowym, 440–430 p.n.e.
Inne imiona Kassandra, Aleksandra
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Priam
Matka Hekabe
Dzieci Teledamos,
Pelops

Kasandra (także Kassandra, Aleksandra; gr. Κασσάνδρα Kassándra, łac. Cassandra, Alexandra) – w mitologii greckiej wieszczka i królewna trojańska.

Uchodziła za córkę króla Troi, Priama i jego żony, Hekabe. Była bliźniaczą siostrą Helenosa. Zakochany w niej Apollo dał jej dar widzenia przyszłości, jednak Kasandra nie odwzajemniła jego miłości. Rozgoryczony rzucił na nią klątwę, sprawiając, że nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Dramatycznych ostrzeżeń Kasandry nie słuchali jej rodacy, nie udało się jej zapobiec upadkowi Troi. Po zdobyciu miasta przez Achajów, została wywieziona do Myken jako branka króla Agamemnona. Urodziła mu synów-bliźniaków – Teledamosa i Pelopsa. Także Agamemnon nie wierzył jej przepowiedniom. Kasandra zginęła razem z nim i dwoma synami, zamordowana przez żonę Agamemnona, Klitajmestrę i jej kochanka Ajgistosa (Egista).

Jej imię stało się synonimem złowróżbnej prorokini, wieszczącej nieszczęście.

Niemiecka pisarka, Christa Wolf, poświęciła jej wydaną w 1983 r. (i, do tej pory, przetłumaczoną na język polski jedynie we fragmentach[1]) feministyczną powieść Kassandra.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christa Wolf, Kasandra (fragment), Stanisław Błaut, „Literatura na Świecie”, nr 4, 1985, s. 3–28.???