Wersja ortograficzna: Kasper del Bufalo

Kasper del Bufalo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Kasper del Bufalo (CPPS)

Gaspare del Bufalo
prezbiter
Mały apostoł Rzymu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1786
Rzym
Data i miejsce śmierci 28 grudnia 1837
Rzym
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 18 grudnia 1904
Kanonizacja 1954
przez Piusa XII
Wspomnienie 28 grudnia lub 21 października

Kasper del Bufalo, wł. Gaspare del Bufalo (ur. 6 stycznia 1786 w Rzymie, zm. 28 grudnia 1837 tamże) – włoski kapłan (Mały apostoł Rzymu) i założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kasper urodził się w pałacu księcia Altieri, gdzie jego ojciec był kucharzem[1]. Był uczniem w rzymskiej szkole pijarskiej. Matka zapewniła synowi staranne wychowanie. Po otrzymaniu niższych święceń wygłaszał kazania. Po odbyciu studiów teologicznych w Rzymie został kapelanem i kanonikiem kościoła św. Marka. Miał zamiar wyjechać na misje jak św. Franciszek Ksawery. Papież Pius VII nie zgodził się na jego wyjazd i powierzył mu prowadzenie misji ludowych we Włoszech[2]. Czasy napoleońskich spędził na wygnaniu w północnej Italii i na Korsyce po tym, jak odmówił przysięgi konstytucyjnej. Po upadku cesarstwa wrócił do Rzymu, gdzie głosił misje ludowe z taką gorliwością, że określono je jako „wielkie duchowe trzęsienia ziemi”. Z myślą o tej formie duszpasterskiego oddziaływania założył kongregację męską i żeńską.

Zmarł podczas epidemii cholery w 1837 roku. Przy jego łożu śmierci byli obecni dwaj kapłani: sługa Boży Jan Merlini i św. Wincenty Pallotti, który wysłuchał jego ostatniej spowiedzi[3].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 grudnia, w kalendarzu zgromadzenia przypada na 21 października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katarzyna Gorzkowska-Pasek: Żywoty Świętych. Warszawa: IMP BV/IMP, s. 3/57, seria: Żywoty Świętych. ISBN 83-908277-8-6.
  2. Tarsycjusz Sinka: Św. Kasper. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, s. 10, seria: Twój patron. ISBN 978-83-7216-575-6.
  3. Hans Hümmeler, Kasper del Bufalo. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa, b.m.w. 1985, s. 74.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]