Kasr al-Jahud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kasr al-Jahud
قصر اليهود
Ilustracja
Kasr al-Jahud – widok ze strony izraelskiej na jordańską, pośrodku rzeka Jordan
Państwo  Palestyna
 Izrael
Położenie na mapie Palestyny
Mapa lokalizacyjna Palestyny
Kasr al-Jahud
Kasr al-Jahud
Ziemia31°50′18″N 35°32′21″E/31,838333 35,539167

Kasr al-Jahud (także Qasr El Yahud, Qasr al-Yahud, Kasser Al Yahud), arab. ‏قصر اليهود‎ (w wolnym tłumaczeniu „Zamek Żydów”) – miejsce w Izraelu nad dolnym Jordanem, w pobliżu jego ujścia do Morza Martwego, na wschód od Jerycha, na granicy z Jordanią. Według tradycji jest to opisane w Nowym Testamencie miejsce, w którym Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa Chrystusa[1].

Uważa się także, że jest to także miejsce, gdzie Izraelici pod wodzą Jozuego przekroczyli „suchą nogą” rzekę Jordan w drodze do Kanaanu, a Eliasz wstąpił do nieba[2].

Od czasu wojny sześciodniowej (1967) miejsce to było niedostępne dla zwiedzających i pielgrzymów. Począwszy od lat 80. XX w. armia izraelska udostępniła wąski korytarz przez pola minowe, dzięki któremu stały się możliwe wizyty zorganizowanych grup pielgrzymów, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody i pod eskortą wojska. Od 2011 dostęp do Kasr al-Jahud jest swobodny, a na miejscu odwiedzający mogą korzystać z wielu udogodnień (sklep, kawiarenka, toalety). Miejsce to obecnie jest w gestii Zarządu Ochrony Przyrody i Parków Narodowych[3][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mt 3,13-17 w przekładach Biblii.
  2. Gitit Ginat: Take me to the river (ang.). W: Ha-Arec [on-line]. 14 stycznia 2010. [dostęp 23 grudnia 2012].
  3. Qasr el-yahud miejsce chrztu w rzece Jordan jest otwarte dla zwiedzających. W: Pielgrzymka do Ziemi Świętej [on-line]. Ministerstwo Turystyki Izraela. [dostęp 23 grudnia 2012].
  4. Highlights of Qasr Al Yahud in the Holy Land (ang.). W: Travelujah.com [on-line]. [dostęp 23 grudnia 2012].