Kaszówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaszówka
Wjadz do Kaszówki
Wjadz do Kaszówki
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat strzeliński
Gmina Przeworno
Wysokość 175 m n.p.m.
Strefa numeracyjna (+48) 74
Tablice rejestracyjne DST
SIMC 0854914
Położenie na mapie gminy Przeworno
Mapa lokalizacyjna gminy Przeworno
Kaszówka
Kaszówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kaszówka
Kaszówka
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Kaszówka
Kaszówka
Położenie na mapie powiatu strzelińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu strzelińskiego
Kaszówka
Kaszówka
Ziemia50°43′11″N 17°10′27″E/50,719722 17,174167

Kaszówka (niem. Käscherei) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno. Jako przysiółek wchodzi w skład sołectwa Jegłowa. Do 1945 roku stanowiła kolonie Strużyny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Osada leżąca na prawym brzegu Krynki, na wschód od Wzgórz Strzelińskich. Powstała prawdopodobnie w XVIII w. jako folwark należący do Strużyny. Oprócz folwarku istniała tu gospoda (budynek nr 4) oraz młyn wodny (na terenie gospodarstwa pod nr 11) rozebrany w latach 80. XX w. Z dawnego folwarku zachował się budynek mieszkalny, mur z około 1910 roku oraz budynki gospodarcze i obora.

Przez osadę przebiega żółty szlak turystyczny prowadzący z Przeworna przez Gromnik do Białego Kościół i dalej w kierunku Niemczy. W otoczeniu rozpościera się obszar Natura 2000 PLH020098 "Karszówek". Na północ od Kaszówki nieczynna żwirownia, w której do lat 80. XX w. działała betoniarnia produkująca między innymi dachówki betonowe. W 2010 roku w Kaszówce wybudowano 5 stawów hodowlanych o powierzchni 2,35 ha, na których powstało łowisko specjalne.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty droga SzklarySamborowice (szlak zielony) – JagielnoPrzewornoStrużynaKaszówkaJegłowa kop. – GromnikSkrzyżowanie nad Wąwozem PogródkiBiały KościółNieszkowiceŻelowiceOstra GóraNiemczaGilówPiława DolnaGóra ParkowaBielawaKalenicaNowa RudaTłumaczówRadkówPasterkaKarłówSkalne GrzybyBatorówDuszniki-ZdrójSzczytnaZamek LeśnaPolanica-ZdrójBystrzyca KłodzkaIglicznaMiędzygórzePrzełęcz Puchacza[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Staffa M. (red.), 2007 - Słownik geografii turystycznej Sudetów. T. 21. Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Przedgórze Paczkowskie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]