Katarzyna Pawlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katarzyna Pawlak
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1961
Łódź
Zawód aktorka
Lata aktywności 1974-90.

Katarzyna Pawlak (ur. 8 lipca 1961 w Łodzi) – polska aktorka filmowa i teatralna, dziennikarka radiowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Łodzi. Od dziecka wykazywała uzdolnienia artystyczne, zapowiadała się na świetną pianistkę. Uczęszczała do szkoły muzycznej, do której ukończenia zagrała 11 ról filmowych. Wybrała aktorstwo – w 1985 ukończyła z wyróżnieniem PWSFTviT, mając już kilka ról filmowych na koncie. Debiutowała jako nastolatka w serialu TV dla młodzieży pt. Siedem stron świata w roku 1974. Grała również podczas studiów i to role pierwszoplanowe (Romans z intruzem z 1984). Jej dobrze zapowiadającą się karierę przerwała, jednak poważna choroba (SM), która spowodowała wycofanie się aktorki z zawodu. Założyła stowarzyszenie wspierające niepełnosprawnych "Oazis". Skupiła się na pracy dziennikarki radiowej Radia Łódź (prowadziła m.in. autorską audycję "Radio nocą". W późniejszych latach, coraz bardziej pogrążona w chorobie, zaprzestała jakiejkolwiek działalności zawodowej[1][2].

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

  • Córka Julia (ur. 1999)[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Małgorzata Kozerawska: Pamiętacie Kasię Pawlak? Zatrzymana w pół drogi (pol.). W: wyborcza.pl [on-line]. 2016-04-07. [dostęp 17 lipca 2016].
  2. Artur Krasicki: Katarzyna Pawlak: Jej karierę przerwała choroba (pol.). W: interia.pl [on-line]. 2016-06-02. [dostęp 17 lipca 2016].