Katastrofa lotu Emery Worldwide 17

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu Emery Worldwide 17
Ilustracja
DC-8 linii Emery, podobny samolot uległ katastrofie
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce Sacramento
Data 16 lutego 2000
Rodzaj zderzenie z ziemią
Przyczyna awaria steru wysokości
Ofiary 3 osoby
(w tym 0 osób na ziemi)
Ocaleni 0 osób
Statek powietrzny
Typ Douglas DC-8
Użytkownik Emery Worldwide
Numer N8079U
Start Stany Zjednoczone Sacramento
Cel lotu Stany Zjednoczone Dayton
Numer lotu 17
Pasażerowie 0 osób
Załoga 3 osoby
Ofiary 3 osoby
brak współrzędnych

Katastrofa lotu Emery Worldwide 17 – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 16 lutego 2000 roku w Sacramento w Kalifornii. DC-8 należący do towarowej firmy Emery Worldwide tuż po starcie ostro podniósł dziób, a podczas awaryjnego lądowania w Sacramento rozbił się na złomowisku samochodowym, ok. 1,5 km od lotniska, Wszyscy trzej członkowie załogi zginęli. Przyczyną katastrofy była źle wykonana naprawa popychacza znajdującego się w sterze wysokości, który zablokował się podczas startu.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Samolotem, który uległ katastrofie był 32-letni McDonnell Douglas DC-8 należący do amerykańskich linii Emery Worldwide Airlines z numerami rejestracyjnymi N8079U.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Lot 17 firmy Emery Worldwide prowadził z Reno w Nevadzie do Dayton, jednak kapitan Kevin Stables, oficer George Land oraz mechanik Russell Hicks zatrzymali się w Sacramento na pobór towarów. Piloci kołowali do pasa około 10 minut. Kapitan Stables rozpoczął rozbieg o 19:47 czasu lokalnego. Zanim osiągneli prędkość V1, drugi pilot Land sprawdził, czy stery działają prawidłowo. Gdy pierwszy oficer ogłosił komendy V1 i rotacja, wszystko szło normalnie, jednak po starcie coś było nie tak. Samolot coraz bardziej zadzierał dziób. Tuż po starcie samolot niebezpiecznie przechylił się w lewo. Piloci próbowali opuścić nos, jednak musieli odpychać wolant stopami, żeby wyrównać. Kapitan powiedział do kontrolera: „Emery 17, zgłaszam awarię”. Wtedy maszyna zaczęła spadać. Samolot naprzemiennie wznosił się i opadał. Mechanik Hicks maksymalnie zwiększył moc silników. Kapitan Stables podjął decyzję o powrocie na lotnisko Mather. Załoga rozpoczęła zakręt w lewo w kierunku pasa startowego. Samolot znajdował się już tylko 2 kilometry od lotniska, gdy nagle znów zaczął opadać. Obaj piloci próbowali wyciągnąć maszynę z nurkowania, jednak zanim im się udało, DC-8 uderzył skrzydłem w budynek na złomowisku samochodowym. Wszyscy członkowie załogi zginęli[1][2][3].

Przyczyny katastrofy[edytuj | edytuj kod]

Badaniem przyczyn katastrofy lotu 17 miała się zająć Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Oficjalny raport w sprawie wypadku wydano dopiero 3 lata po katastrofie. Było w nim opisane, że bezpośrednią przyczyną katastrofy w Sacramento była awaria popychacza, który odpowiadał za prawidłowe działanie steru wysokości. Podczas śledztwa dowiedziano się, że kilka miesięcy przed katastrofą, DC-8 linii Emery przechodził całkowity remont. Mechanizm poruszający sterem wysokości został rozłożony, wyczyszczony i ponownie złożony. Za wszystkie naprawy feralnego samolotu była odpowiedzialna firma TTS, która działała w stanie Tennessee. Śledczy dowiedzieli się również, że podczas napraw w Tennessee popełniono błąd, który mechanik naprawił w bazie linii Emery Worldwide – Dayton. NTSB nie jest w stanie powiedzieć, czy błąd popełniono w firmie TTS czy w Emery, ale wiadomo, że któryś z mechaników składając popychacz, zapomniał nałożyć zawleczki, która zapobiegała samoczynnemu odkręceniu się nakrętki ze śruby.

Ustalono, że bez zawleczki nakrętka odkręciła się, a śruba zaczęła się wysuwać. Śledczy z NTSB założyli, że śruba wysunęła się około 7 minut przed lądowaniem w Sacramento, jednak samolot się zniżał i nie utrudniało to kapitanowi Stablesowi lądowania. Podczas startu, na statecznik poziomy i ster wysokości działały ogromne siły aerodynamiczne, który spowodowały zablokowanie popychacza. Zablokowanie popychacza spowodowało zakleszczenie steru wysokości w pozycji do wznoszenia. Przez to piloci nie mogli wyrównać lotu. Zakręt maszyny był najprawdopodobniej spowodowany tym, że zablokowała się tylko prawa część steru przez co samolot się przechylił.

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie w Sacramento, w 2001 roku FAA zamknęło działalność linii Emery Worldwide. Katastrofie lotu Emery 17 został poświęcony drugi odcinek z 18 serii kanadyjskiego serialu „Katastrofa w przestworzach” zatytułowany „Drobiazgowe Śledztwo”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Emery Worldwide Airlines, Inc., McDonnell Douglas DC-8-71F, N8079U, Rancho Cordova, California, on February 16, 2000 – NTSB.
  2. Emery Worldwide 17 CVR Transcript, www.tailstrike.com [dostęp 2018-03-17].
  3. Harro Ranter, Aviation Safety Network, ASN Aircraft accident McDonnell Douglas DC-8-71F N8079U Sacramento-Mather Airport, aviation-safety.net [dostęp 2018-03-17].