Katastrofa lotu Jat Yugoslav 367

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu Jat Yugoslav Airlines 367
Ilustracja
McDonnell Douglas DC-9 linii lotniczych JAT - Podobna maszyna uległa katastrofie
Państwo  Czechosłowacja
Miejsce Srbská Kamenice
Data 26 stycznia 1972
Godzina 16:10 czasu lokalnego
16:10 czasu polskiego
Rodzaj Zderzenie z ziemią
Przyczyna zamach bombowy (przypuszczalnie)
Ofiary 27 osób
Ranni 1 osoba
Ocaleni 1 osoba
Statek powietrzny
Typ McDonnell Douglas DC-9
Użytkownik Jat Airways
Numer YU-AHT
Start Szwecja Sztokholm
Cel lotu Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad
Numer lotu 367
Pasażerowie 23 osoby
Załoga 5 osób
Ofiary 27 osób
Ranni 1 osoba
Ocaleni 1 osoba
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia50°49′37″N 14°20′47″E/50,826944 14,346389

Katastrofa lotu Jat Yugoslav JU 367 wydarzyła się 26 stycznia 1972 roku nad Srbską Kamenicą w Czechosłowacji. Lecący ze Sztokholmu do Belgradu samolot McDonnell Douglas DC-9 (nr. rej. YU-AHT) linii Jugoslovenski Aerotransport (w skrócie Jat Yugoslav - następnie Jat Airways, obecnie już nieistniejące), rozbił się po tym, jak przypuszczalnie na jego pokładzie wybuchła bomba (według pierwotnej wersji), gdy przelatywał nad Hinterhermsdorf w NRD. Po wybuchu samolot wpadł w korkociąg i rozbił się na terenie Czechosłowacji. Zginęło 27 osób (23 pasażerów i 4 członków załogi). Katastrofę przeżyła jedna ze stewardes - Vesna Vulović[1].

Przyczyna wybuchu nie została definitywnie wyjaśniona, ale podejrzewa się, że była nią bomba, która została podłożona przez chorwackich terrorystów z organizacji ustaszy[2]. Miejsce katastrofy ze względu na podejrzenia zamachu zostało otoczone na 24 godziny.

Vesna Vulović przeżyła upadek z wysokości 10 060 metrów. Po katastrofie przebywała przez 27 dni w śpiączce. W wyniku zmiażdżonego kręgu, była przez jakiś czas sparaliżowana od pasa w dół, po operacji odzyskała zdolność chodzenia i wróciła do pracy biurowej w liniach Jat Yugoslav[1].

Zakwestionowanie oficjalnej wersji wypadku[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2009 roku, hipoteza o upadku z ponad 10 000 m została poważnie zakwestionowana. Czeski dziennikarz śledczy Pavel Theiner i praski korespondent niemieckiej stacji ARD Peter Hornung-Andersen opublikowali wnioski z ponad rocznych badań tajnych dokumentów z czeskich archiwów. Wynika z nich, że cudowne ocalenie stewardesy wymyśliły służby specjalne komunistycznej Czechosłowacji, chcąc w ten sposób ukryć, że samolot został omyłkowo zestrzelony przez czechosłowackie myśliwce[3]. Tego, że przyczyną katastrofy nie była bomba podłożona przez chorwackich ultranacjonalistów, dowodzą dwa fakty: szczątki samolotu znajdowały się na niewielkim obszarze, znacznie mniejszym niż po wybuchu bomby, a ciała zabitych nie wyglądały, jakby spadły z tak dużej wysokości. Ponadto według relacji świadków samolot spadł na ziemię w jednym kawałku, z wysokości maksimum 800 metrów[potrzebny przypis]. Czeski urząd lotniczy odrzuca te spekulacje jako poszukiwanie sensacji[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]