Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 182

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 182
Ilustracja
Boeing 727 linii PSA, podobny do tego, który uległ katastrofie
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce San Diego
Data 25 września 1978
Godzina 9:01 czasu lokalnego
18:01 czasu polskiego
Rodzaj Zderzenie samolotów
Przyczyna Błąd kontrolera lotów
Ofiary 144 osoby
(w tym 7 osób na ziemi)
Ranni 9 osób (na ziemi)
Ocaleni 0 osób
1. Statek powietrzny
Typ Boeing 727-214
Użytkownik Pacific Southwest Airlines
Numer N533PS
Start Sacramento
Cel lotu San Diego
Numer lotu 182
Pasażerowie 128 osób
Załoga 7 osób
Ofiary 135 osób
2. Statek powietrzny
Typ Cessna 172
Użytkownik Samolot prywatny
Znak rejestracyjny N7711G
Start San Diego
Cel lotu (lot szkoleniowy)
Liczebność załogi 2 osoby
Ofiary śmiertelne 2 osoby
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia32°44′37″N 117°07′14″W/32,743611 -117,120556

Katastrofa lotu Pacific Southwest Airlines 182 wydarzyła się 25 września 1978 w okolicach San Diego. Boeing 727-214 lecący z Sacramento do San Diego, zderzył się z awionetką Cessna 172. Kilka sekund później oba samoloty spadły na ziemię. W katastrofie zginęły 144 osoby (135 osób z Boeinga, 2 osoby z Cessny oraz 7 osób na ziemi).

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Boeing 727-214 (nr rej. N533PS) biorący udział w zderzeniu, został wyprodukowany 4 czerwca 1968 roku i do 1978 roku wylatał 36.557 godzin. Feralnego dnia samolot odbywał lot z Sacramento do San Diego z międzylądowaniem w Los Angeles.

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Maszyna wystartowała z lotniska Los Angeles International Airport do San Diego International Airport. Maszyna zbliżała się do celu podróży i piloci rozpoczęli procedurę podchodzenia do lądowania. Tymczasem awionetka, lecąca lotem VFR utrzymywała wysokość 3500 stóp. Załoga Boeinga otrzymała zgodę na lądowanie na pasie nr 27. Kontrola ruchu lotniczego w San Diego ostrzegła pilotów Boeinga przed przelatującą w pobliżu Cessną.

O godz. 9:01:47 kontrolerzy ostrzegli załogę Cessny. W tym samym momencie Cessna 172 uderzyła w prawe skrzydło Boeinga 727. Cessna po kolizji rozpadła się w powietrzu na wiele części, natomiast w Boeingu zapaliło się prawe skrzydło, przez co samolot gwałtownie skręcił w prawo. Pilotom nie udało się uratować samolotu. Maszyna rozbiła się na terenie osiedla domków jednorodzinnych. 137 pasażerów i 7 członków załogi zginęło na miejscu. Świadek Hans Wendt sfotografował spadającego Boeinga na kilka sekund przed zderzeniem maszyny z ziemią.

Przyczyny kolizji[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny raport dotyczący katastrofy PSA 182 ukazał się 4 kwietnia 1979 roku. Przyczynami zderzenia były:

  • błąd kontrolera ruchu lotniczego, który widząc na radarze zbliżające się do siebie samoloty tylko przestrzegł pilotów obu maszyn przed innym samolotem. W sytuacji, gdy samoloty przelatują bardzo blisko siebie, kontroler powinien skierować jedną z maszyn w inną stronę lub nakazać pilotom zmianę wysokości lotu.
  • fakt, że załogi obu samolotów nie widziały się nawzajem: pilot Cessny miał założony specjalny hełm, umożliwiający mu jedynie obserwację przyrządów w kokpicie (ćwiczył lot na podstawie wskazań przyrządów), natomiast załoga lotu nr 182 nie widziała awionetki, gdyż mały samolot, widziany z góry, wtopił się w wielobarwny, bardzo silnie zróżnicowany krajobraz przedmieść San Diego.
  • błąd instruktora pilota Cessny: skoro jego uczeń ćwiczył lot według przyrządów i nie miał możliwości obserwacji otoczenia wokół maszyny, lot szkoleniowy nie powinien przebiegać przez obszar nasilonego ruchu powietrznego.
  • fatalny zbieg okoliczności. Gdy kontroler lotów zauważył, że Cessna i Boeing zbliżają się do siebie, zapytał załogę lotu nr 182, czy widzą awionetkę. Piloci odpowiedzieli: I think he's passed to our right (chyba minął nas z prawej). Na skutek zakłóceń w komunikacji radiowej, kluczowe słowo zostało przytłumione przez trzask i kontroler zrozumiał odpowiedź załogi jako I think he's passing to our right (chyba mija nas z prawej). Gdyby kontroler usłyszał właściwą wypowiedź – zrozumiałby, że załoga samolotu nie widzi Cessny (która wciąż znajdowała się przed Boeingiem); jednak zniekształcenie wypowiedzi spowodowało, że kontroler zrozumiał, iż załoga cały czas widzi awionetkę i podejmuje działania mające na celu uniknięcie fatalnej kolizji.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]