Katastrofa samolotu Columbus 13 stycznia 1923

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katastrofa samolotu Columbus 13 stycznia 1923 – katastrofa lotnicza łodzi latającej typu Aeromarine 75 należącej do Aeromarine West Indies Airways. W wyniku przymusowego wodowania samolotu w pobliżu Hawany zginęły cztery osoby, była to pierwsza śmiertelna katastrofa samolotu należącego do linii lotniczych w historii amerykańskiej awiacji cywilnej.

Katastrofa[edytuj | edytuj kod]

Katastrofa miała miejsce około 30 km na północ od Hawany 13 stycznia 1923[1]. Samolot typu Aeromarine 75 o nazwie Columbus należący do Aeromarine West Indies Airways odbywał lot rejsowy pomiędzy Key West na Florydzie a Hawaną[1]. Na pokładzie samolotu znajdowało się dziewięć osób[1] – siedmiu pasażerów i dwóch członków załogi[2]. Z powodu problemów z silnikiem, samolot został zmuszony do lądowania na morzu, gdzie jego kadłub został uszkodzony przez około pięciometrowe fale i zaczął się wypełniać wodą[1]. Czterech pasażerów znajdujący się na pokładzie samolotu utonęło, pozostałe osoby zostały uratowane przez przepływający w pobliżu prom HM Flagler[1]. Była to pierwsza śmiertelna katastrofa samolotu należącego do linii lotniczych w historii amerykańskiej awiacji cywilnej[3].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Katastrofa, połączona z dwoma wcześniejszymi wypadkami, w których stracono dwie łodzie latające, które zostały roztrzaskane o skały po zerwaniu się z cum w czasie sztormu, przyczyniła się do bankructwa i zamknięcia Aeromarine West Indies Airways[4]. Po katastrofie znacznie podniesiono opłaty ubezpieczeniowe i firma nie była w stanie udźwignąć powiększonych kosztów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Accident description (ang.). aviation-safety.net. [dostęp 2015-02-11].
  2. Crash of an Aeromarine 75 off Key West: 4 killed (ang.). baaa-acro.com. [dostęp 2015-02-11].
  3. Lista wszystkich wypadków lotniczych w Stanach Zjednoczonych (ang.). baaa-acro.com. [dostęp 2015-02-11].
  4. J. Jeandron: Keyport. s. 96.
  5. J. Jeandron: Keyport. s. 96-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jack Jeandron: Keyport: From Plantation to Center of Commerce and Industry. Arcadia Publishing, 2003. ISBN 978-0-7385-2439-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]