Kateřina Smutná

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kateřina Smutná
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1983
Jablonec nad Nysą, CSK
Klub HSV Saalfelden
Wzrost 171 cm
Reprezentacja (2000-2006)
 Czechy
(2006-2016)
 Austria
(2016-)
 Czechy
Debiut w PŚ 23.11.2002, Kiruna (65. miejsce - 5 km F)
Pierwsze punkty w PŚ 25.11.2006, Kuusamo (22. miejsce - sprint C)

Kateřina Smutná (ur. 13 czerwca 1983 w Jabloncu nad Nysą, Czechosłowacja) – czeska biegaczka narciarska od 2006 do 2016 roku reprezentująca Austrię. Od sezonu zimowego 2016/2017 ponownie reprezentuje reprezentację Czech.[1] Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu biegów długodystansowych Visma Ski Classics.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Kateřina Smutná pojawiła się w lutym 2001 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Szklarskiej Porębie, gdzie zajęła między innymi 41. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną. Najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej osiągnęła na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Schonach, gdzie w biegu na 15 km klasykiem była trzynasta. Startowała także na mistrzostwach juniorów w Sollefteå w 2003 roku, zajmując szesnaste miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym oraz osiemnaste miejsce w sprincie stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 23 listopada 2002 roku w Kirunie, zajmując 65. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dopiero 25 listopada 2006 roku w Kuusamo, kiedy zajęła 22. miejsce w sprincie stylem klasycznym. W sezonie 2006/2007 punktowała jeszcze parę razy, najlepsze wyniki osiągając 28 stycznia w Otepää i 14 marca 2007 roku w Drammen, gdzie zajmowała dziesiąte miejsca w sprintach techniką klasyczną. W klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 41. miejsce. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2008/2009, który ukończyła na 24. pozycji. W zawodach pucharowych najlepszy wynik osiągnęła 16 stycznia 2009 roku w Vancouver i 6 lutego 2010 roku w Canmore, gdzie była czwarta w sprincie klasykiem.

Pierwszą duża imprezą w kategorii seniorów były dla niej mistrzostwa świata w Val di Fiemme w 2003 roku. Wystąpiła tam tylko w biegu na 10 km klasykiem, który ukończyła na 51. pozycji. Najlepiej wypadła podczas mistrzostw świata w Sapporo w 2007 roku, gdzie sprincie techniką klasyczną była jedenasta. Jej największym sukcesem olimpijskim jest zajęcie jedenastego miejsca w tej samej konkurencji na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
11. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:39,2 min Norwegia Marit Bjørgen
29. 19 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km bieg łączony 39:58,1 min +2:52,2 min Norwegia Marit Bjørgen
32. 27 lutego 2010 Kanada Vancouver 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:30:33,7 h +7:17,6 min Polska Justyna Kowalczyk
46. 8 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km bieg łączony 38:33,6 min +3:59,2 min Norwegia Marit Bjørgen
22. 13 lutego 2014 Rosja Soczi 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +1:55,8 min Polska Justyna Kowalczyk
13. 15 lutego 2014 Rosja Soczi bieg sztafetowy 4x5 km[2] 53:02,7 min +4:02,0 min  Szwecja
9. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 16:04,05 min +45,11 s  Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
51. 20 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 25:47,0 min +4:57,1 min Norwegia Bente Skari
11. 22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint stylem klasycznym 2:50,9 min Norwegia Astrid Jacobsen
DNF 3 marca 2007 Japonia Sapporo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:29:47,1 h Finlandia Virpi Kuitunen
24. 19 lutego 2009 Czechy Liberec 10 km stylem klasycznym 28:12,8 min +2:07,0 min Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
DNF 21 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km bieg łączony 40:55,3 min Polska Justyna Kowalczyk
36. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
15. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +1:29,5 min Norwegia Marit Bjørgen
13. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:16,6 min Norwegia Marit Bjørgen
18. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 39:04,4 min +1:54,5 min Norwegia Marit Bjørgen
16. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 20:24,44 min  Stany Zjednoczone
11. 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[5] 1:00:36,5 h +4:14,1 min  Norwegia
31. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:26,63 min Norwegia Marit Bjørgen
31. 28 lutego 2017 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 25:24,9 min +2:52,4 min Norwegia Marit Bjørgen
11. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[6] 52:21,5 min +5:15,0 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
41. 1 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba 5 km stylem klasycznym 15:42,6 min +2:02,4 min Szwecja Lina Andersson
56. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym ? ? Finlandia Pirjo Manninen
13. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 15 km stylem klasycznym 44:00,0 min +1:58,6 min Rosja Jewgienija Krawcowa
35. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym ? ? Finlandia Mona-Liisa Malvalehto
16. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 5 km stylem klasycznym 15:23,5 min +57,1 s Finlandia Mona-Liisa Malvalehto
18. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem klasycznym ? ? Niemcy Nicole Fessel

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2002/2003 niesklasyfikowana
2006/2007 41.
2007/2008 39.
2008/2009 24.
2009/2010 38.
2010/2011 43.
2011/2012 33.
2012/2013 24.
2013/2014 41.
2014/2015 88.
2016/2017 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F) Kiruna 23.11 (5 km F) Kuusamo 30.11 (10 km C) Davos 7.12 (10 km F) Clusone 11.12 (SP F) Cogne 14.12 (15 km C) Cogne 15.12 (SP C) Linz 19.12 (SP F) Ramsau 21.12 (2×5 km) Kawgołowo 4.01 (5 km F) Otepää 12.01 (15 km C) Nové Město na Moravě 18.01 (10 km F) Oberhof 25.01 (10 km C) Reit im Winkl 12.02 (SP F) Asiago 15.02 (5 km C) Oslo 6.03 (SP F) Oslo 8.03 (30 km C) Drammen 11.03 (SP C) Lahti 16.03 (10 km F) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (2×5 km) punkty
- 65 63 - - 53 33 - - - - DNF - - - - - - - - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Cogne 13.12 (10 km C) La Clusaz 16.12 (15 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2×5 km) Oberstdorf 3.01 (10 km C) Asiago 5.01 (SP F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (10 km F) TdS Rybińsk 20.01 (15 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (10 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (10 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (10 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (10 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2×7,5 km) punkty
42 46 22 17 24 36 35 49 25 46 41 DNF - - - 18 10 - - - - 35 10 - 25 - 101
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město na Moravě 28.12 (3,3 km C) Nové Město na Moravě 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město na Moravě 1.01 (10 km F) Nové Město na Moravě 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2×7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2×7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
31 - 19 24 30 - - 15 36 21 34 21 19 12 34 27 - - - - 32 17 53 - 7 45 26 36 - 33 33 110
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) La Clusaz 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (2,8 km F) Oberhof 28.12 (10 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město na Moravě 31.12 (9 km C) Nové Město na Moravě 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (9 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2×7,5 km) Otepää 24.01 (10 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (10 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (10 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (10 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (30 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (2,5 km F) Falun 21.03 (2×5 km) Falun 22.03 (10 km F) FPŚ punkty
- 7 13 - 43 45 - 39 23 25 10 27 16 29 23 4 8 18 13 - - 49 15 - - 13 29 13 39 29 48 35 324
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- 17 31 - - - 21 dns 52 23 7 45 17 23 21 - - - 16 - - - 4 - - - - 5 19 37 33 210
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
56 16 13 52 37 - 18 30 - 23 42 14 31 25 27 18 - - - 31 13 - - 30 30 - 23 26 32 40 - 133
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
- 7 11 33 22 47 - - 25 45 36 19 27 32 8 18 32 15 45 33 - 5 24 - - - 32 33 24 - 24 31 - 6 29 - - 233
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
- 17 28 14 14 - 32 19 11 31 21 15 16 21 26 - - 20 12 - - 5 - 47 23 8 - 8 30 41 35 316
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
9 18 32 19 20 - - 29 33 44 43 24 21 22 - - - - 10 24 41 - - 34 DNF 18 39 - 150
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
31 9 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 29
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - 36 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

FIS Worldloppet Cup (FIS Marathon Cup)[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 11 stycznia 2004 Czechy Jizerská Padesátka 50 km stylem klasycznym 2:32:51,0 h +1:27,0 min 3. Włochy Cristina Paluselli
2. 25 stycznia 2015 Włochy Marcialonga 57 km stylem klasycznym 2:20:32.3 h 1.
3. 31 stycznia 2016 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:13:52.1 h +1.4 s 2. Szwecja Britta Norgren
4. 29 stycznia 2017 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 2:22:46.4 h 1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. To już oficjalne - Smutná zmienia barwy narodowe! (pol.). skipol.pl. [dostęp 2016-07-10].
  2. Skład drużyny: Kateřina Smutná, Nathalie Schwarz, Teresa Stadlober, Veronika Mayerhofer
  3. Skład drużyny: Kateřina Smutná, Teresa Stadlober
  4. Skład drużyny: Kerstin Muschet, Kateřina Smutná
  5. Skład drużyny: Kateřina Smutná, Teresa Stadlober, Veronika Mayerhofer, Kerstin Muschet
  6. Skład drużyny: Kateřina Smutná, Kateřina Beroušková, Petra Nováková, Barbora Havlíčková

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]