Katedra św. Zofii w Kijowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra rzymskokatolicka pw. św. Zofii w Kijowie
Sancta Sophia, Capitulo et Canonicis Cathedralis Ecclesiae Kioviencis
Ilustracja
Cerkiew prawosławna pw. św. Piotra i Pawła, do 1724 rzymskokatolicka katedra pw. św. Zofii w Kijowie, przy ulicy Florowskiej na Podolu (po lewej stronie, stan z roku 1890), w tle Stare Miasto na Wzgórzu Zamkowym w widocznym Soborem pw. św. Zofii w dzielnicy Szewczeko
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kijów
Adres Kijów, ul. Florowska 6
Typ budynku katedra
Styl architektoniczny gotyk, po przejęciu przez cerkiew przebudowana w stylu barokowym
Inwestor biskup Kazimierz Kazimirski
Rozpoczęcie budowy 1614
Ukończenie budowy 1630
Ważniejsze przebudowy 1724
Zniszczono 1930
Pierwszy właściciel rzymskokatolicka diecezja kijowska
Kolejni właściciele cerkiew prawosławna
Obecny właściciel państwo (teren)
Położenie na mapie Kijowa
Mapa lokalizacyjna Kijowa
Kijów, Katedra św. Zofii
Kijów, Katedra św. Zofii
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Kijów, Katedra św. Zofii
Kijów, Katedra św. Zofii
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Kijów, Katedra św. Zofii
Kijów, Katedra św. Zofii
Ziemia50°27′52″N 30°30′52″E/50,464444 30,514444

Katedra św. Zofii w Kijowie – najstarsza, historyczna katedra łacińska w Kijowie, siedziba biskupstwa kościoła katolickiego w diecezji kijowskiej, należącej od 1412 do metropolii lwowskiej. Katedra położona była w dzielnicy Kijowa Padole, przy klasztorze Dominikanów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę pierwszej drewnianej katedry pw. św. Zofii w Kijowie należy łączyć z wprowadzeniem organizacji kościelnej na Rusi Kijowskiej. Już w czasach księcia Włodzimierza istniała w Kijowie drewniana katedra, która spłonęła w 1017 roku. Najwcześniejsze wzmianki o świątyni pochodzą z kroniki Thietmara, która omawia wkroczenie wojsk Bolesława Chrobrego i Światopełka I do Kijowa w roku 1018, wspomina też, że "monasterio Sophiae", zostało spalone w roku poprzednim.

Drewnianą katedrę w Kijowie wspomniano w lustracji z 1569. W XVI w. bp kijowski Józef Wereszczyński wzniósł nową drewnianą katedrę w Kijowie w dynamicznie rozwijającej się części miasta zwanej Padół, w jurydyce zwanej Biskupie. W tym czasie katedra nie miała żadnych kanoników, a wg Ericha Lassota von Steblau "a Kijów sam ma budynki drewniane, otaczają go nie mury ale wały".

Wkrótce po wyjeździe Ericha Lassoty nowy biskup kijowski Kazimierz Kazimirski, przystąpił do budowy nowej świątyni, którą wzniesiono w latach 1614-1633[1][2]. W 1724 roku władze rosyjskie zamieniły katedrę św. Zofii na cerkiew pod wezwaniem śś. Piotra i Pawła.

Około 1920 cerkiew śś. Piotra i Pawła została zamknięta dla kultu. Od 1930 ten budynek był używany jako magazyn Archiwum Głównego Akt Ukrainy. Informacje na temat okoliczności zniszczenia tego zabytku nie są jasne. Kościół i dzwonnica miały zostać rozebrane w 1935 roku[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Poppe, Uwagi o najstarszych dziejach Kościoła na Rusi, cz. 1-3, 1964

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "У 1690 -ті рр. роки старий домініканський костьол у Києві було перебудовано на Петропавлівську церкву, причому й тут розгорнуто всю пишноту декоративних аксесуарів мазепинського бароко. Коштами Мазепи на старій Кирилівській церкві в Києві ..." [w:] Велика історія Украіни від найдавніших часів. t. 2, 1993; Mazepa, 1993
  2. Leszek Podhorodecki. Dzieje Kijowa. 1982

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]