Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalocsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalocsa
Kalocsai Nagyboldogasszony főszékesegyház
katedra
Ilustracja
katedra w Kalocsa
Państwo  Węgry
Miejscowość Kalocsa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalocsa”
Ziemia46°31′47,964″N 18°58′25,212″E/46,529990 18,973670

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalocsa (węg. Kalocsai Nagyboldogasszony főszékesegyház) – główna świątynia rzymskokatolickiej archidiecezji kalocsko-kecskemétskiej na Węgrzech. Mieści się w Kalocsa, przy ulicy Hunyadi.

Katedra w Kalocsa powstała jako jedna z najwcześniejszych świątyń na Węgrzech, ale pierwsze i drugie kościoły zostały prawie całkowicie zniszczone. Pierwszy z nich został zniszczony, aby wybudować większą budowlę, a drugi został zniszczony podczas najazdu Mongołów. Trzeci kościół został opuszczony podczas wojen tureckich. Tylko niewielu katolików pozostało w mieście i protestanci zaczęli użytkować katedrę. Po wyzwoleniu prawie nikt w tym mieście nie pozostał. Pozostali protestanci zostali wygnani przez katolików, pozostali katolicy zostali wygnani przez protestantów i tylko kilka osób mieszkało w mieście. Opuszczona świątynia uległa zawaleniu.

Ten barokowy kościół został wybudowany pomiędzy 1728 i 1774. Większość dokumentów z XVIII wieku zostało utraconych i nazwisko architekta jest niepewne. Świątynia została zaprojektowana przez Andreasa Mayerhoffera albo Josefa Emanuela Fischera von Erlacha lub przez jeszcze kogoś. Część barokowego kościoła spłonęła pod koniec XVIII wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]