Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krku
Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije
katedra
Ilustracja
dzwonnica katedry w Krku
Państwo  Chorwacja
Miejscowość Krk
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krku”
Ziemia45°01′39″N 14°34′28″E/45,027500 14,574444
Strona internetowa

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krku (chor. Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo) – katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zbudowana na dużej przestrzeni w dolnej części wzgórza, na którym leży miasto Krk. Pierwsza znana datowana wzmianka o tej katedrze znajduje się w akcie biskupa Jana z 1186 i możliwości istnienia tej katedry we wczesnym okresie chrześcijańskim.

Katedra to wczesnochrześcijańska trójnawowa bazylika z romańskim kościołem św. Kwiryna (XII wiek), patrona diecezji Krk, dzwonnicą (XVI wiek), nad którą anioł patrzy z trąbką, kaplicą św. Barbary i wczesnochrześcijańską apsydą-baptysterium. Ten kompleks religijny tworzy niepowtarzalną strukturę. Katedra jest tradycyjnie zorientowana na wschód-zachód. Przed nią biegnie ulica, która przecina Krk w kierunku północ-południe. Długość katedry - 40 metrów, szerokość - 14,5 m od wewnątrz. Każda ze stron śiątyni posiada 9 kolumn i 10 łuków. Osie dwóch kolumn mają długość 3,10 m.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]