Katherine Plunket

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katherine Plunket (ur. 22 listopada 1820 w Kilsaran niedaleko Castlebellingham w hrabstwie Louth, zm. 14 października 1932 w Dundalk) – irlandzka arystokratka, ilustratorka botaniczna. Najdłużej żyjąca kobieta w historii Irlandii.

Pochodziła z arystokratycznego rodu, urodziła się jako najstarsza z sześciorga rodzeństwa. Córka Thomasa Plunketa – irlandzkiego późniejszego duchownego, biskupa Tuam, Killala i Achonry. Dziadek William Plunket pełnił urząd Lorda Kanclerza Irlandii. Matka Louise Jane Foster, była córką Johna Williama Fostera, posła parlamentu brytyjskiego na Dunleer.

Została ochrzczona 13 grudnia 1820 w kościele w Kilsaran. Nigdy nie wyszła za mąż. Przez całe życie cieszyła się dobrym zdrowiem. W wieku 102 lat przeszła zapalenie oskrzeli.

Podróżując z młodszymi siostrami, Gertrudą (1841-1924) oraz Fredericą (1838-1886), zwiedziła niemal całą Europę. Dokonała wiele szkiców kwiatów we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Irlandii. Ilustracje zostały przekazane do Narodowego Ogrodu Botanicznego w Glasnevin w 1970 roku.

Tytuł najstarszej osoby przejęła od Deliny Filkins (1815-1928).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]