Kazimierz Bieliński (elektryk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Bieliński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 września
Rzeżęcin
Data i miejsce śmierci listopad 1939
Wielka Piaśnica
Rodzaj działalności inżynier elektryk

Kazimierz Bieliński (ur. 15 września 1897 w Rzeżęcinie, zm. w listopadzie 1939 w Piaśnicy) – polski inżynier elektryk, organizator elektrowni gdyńskiej, dyrektor Miejskich Zakładów Elektrycznych w Gdyni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rzeżęcinie (gmina Morzeszczyn) na Pomorzu, gdzie ojciec prowadził gospodarstwo rolne. Kształcił się w „Collegium Marianum” w Pelplinie. W roku 1916 został powołany do wojska i posłany na front zachodni.

Po zakończeniu I wojny światowej zdał (w roku 1919) maturę w gimnazjum w Chojnicach i wstąpił na Wydział Elektryczny Technische Hohschule zu Danzig, gdzie uzyskał dyplom inżyniera elektryka w roku 1924. Pierwszą pracę otrzymał w Pomorskiej Elektrowni Krajowej Gródek SA w Toruniu, a następnie w parowo-wodnej elektrowni „Pomorze” pod Pelplinem.

W roku 1929 przeprowadził się do Gdyni, gdzie powierzono mu organizację Miejskich Zakładów Elektrycznych (MZE). Do wybuchu wojny był dyrektorem zakładu, który prowadził całokształt prac związanych z elektryfikacją miasta i portu. W 1931 roku organizował w Gdyni Zjazd Związków Elektrowni Polskich. Uczestniczył w 1932 roku w zawiązaniu gdyńskiego Oddziału Wybrzeża Morskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) i do wybuchu wojny był jego prezesem.

Za działalność na rzecz obrony polskości Pomorza Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej uhonorowała go dyplomem, a prezydent Złotym Krzyżem Zasługi.

Jak ustalił w roku 1948 Sąd Grodzki w Gdyni, Kazimierz Bieliński został 27 października 1939 roku aresztowany przez Gestapo i należał do jednej z grup więźniów rozstrzelanych, w ramach akcji „Inteligencja”, 11 listopada tegoż roku w Piaśnicy.

Należał do Polskiej Korporacji Akademickiej "Związek Akademików Gdańskich Wisła".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Sokołowska i Wiesława Kwiatkowska: Gdyńskie cmentarze: O twórcach miasta, portu i floty. Gdynia: Oficyna Verbi Causa, 2003. ISBN 83-918526-2-8.
  • Stanisław Hueckel: Inżynierskie wspomnienia. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1981. ISBN 83-215-3239-X.
  • VI Lista członków Związku Filistrów Korporacji „Z.A.G. Wisła”, 1935 r.